Odkrywamy sekrety miejsc i pasje ich mieszkańców

Poznaj Górala przez webinara!

O tańcach, muzyce, zwyczajach czy rękodziele małopolskich Górali spod Babiej Góry, znad Popradu czy z Orawy dowiedzieć się będzie można dzięki cyklowi 15 spotkań on-line. Najbliższa transmisja on-line już 18 czerwca.

Głównym założeniem projektu „Skarby Górali” jest zaprezentowanie arcyciekawego kulturowego dziedzictwa małopolskich Górali. Ale nie tych najbardziej znanych, zamieszkujących Podhale, lecz Górali Orawskich, Babiogórskich, Spiskich, Białych, Nadpopradzkich, Pienińskich, Kliszczaków oraz Zagórzan. Dzięki realizowanym przez ostatnie trzy lata działaniom w ramach projektu możliwe stało się zebranie ogromu informacji na ich temat. Zapoznać się można z nimi m.in. na portalu www.skarbygorali.pl oraz w dwóch książkach: „Skarby Górali. Poznaj Górala spoza Podhala!” i „Góralszczyzna mniej znana. W poszukiwaniu lokalnych tradycji”.

Szansą na jeszcze lepsze przyjrzenie się bogatym góralskim tradycjom jest cykl webinariów. Każda z grup Górali uczestnicząca w projekcie, organizuje co najmniej jedno takie internetowe spotkanie. Na jego program złoży się prezentacja tego, z czego dana góralska grupa słynie najbardziej. Mogą to być taneczne popisy, muzyczne występy, kulinarne przepisy lub unikalne rękodzieło. Każdy z 15 webinariów jest więc oddzielnym wydarzeniem, organizowanym według starannie przemyślanego scenariusza i angażującym do udziału nie tylko samych Górali, ale również znawców tematu oraz specjalistów w danej dziedzinie.

Najbliższe spotkanie odbędzie się w czwartek 18 czerwca. Jego gospodarzem będzie Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Piwnicznej-Zdroju. Spodziewać się można wielu ciekawostek z historii Górali zamieszkujących teren nad Popradem. Słyną oni z wypasu czarnych owiec oraz wyrobu wyjątkowych rękawic furmańskich i czapek. W najbliższy czwartek mowa jednak będzie przede wszystkim o nadpopradzkiej gwarze.

Webinar odbędzie się na profilu projektu „Skarby Górali” na Facebooku (https://www.facebook.com/skarbygorali), Początek o godz. 18:00.

Kalendarz kolejnych wydarzeń można znaleźć tutaj: https://skarbygorali.pl/aktualnosci/poznaj-gorala-przez-webinara Wydarzenia będą też regularnie zapowiadane na ww. profilu na Facebooku.

Warto wspomnieć, że Górale na dobre rozgościli się w Internecie. To tam znaleźć można już przygotowane w ramach projektu liczne questy, czyli pełne wyzwań, zagadek oraz ciekawostek plany tematycznych wycieczek, prowadzących po góralskich miejscowościach. Wszystko znaleźć można na stronie www.skarbygorali.pl oraz w aplikacji smartfonowej „Skarby Górali”.

500 MRPO loga stopka 1500px

Aktualne projekty: