Odkrywamy sekrety miejsc i pasje ich mieszkańców

Seminarium: "Poznaj Górala spoza Podhala" (Kraków, 11.09.2020)

W imieniu Fundacji Mapa Pasji i pozostałych partnerów projektu pt. „Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski” serdecznie zapraszamy na seminarium z cyklu „Poznaj Górala spoza Podhala. Część 5: Skarby Górali – nowoczesna oferta turystyczno-edukacyjna”, które odbędzie się 11 września br. w auli Uniwersytetu Papieskiego przy ul. Bernardyńskiej 3 w Krakowie.

Podczas spotkania zaprezentujemy ofertę Skarbów Górali: 50 questów – edukacyjnych gier terenowych prezentujących dziedzictwo kulturowe 8 grup Górali spoza Podhala, publikacje naukowe i popularne, filmy, fotoreportaże, reportaże, warsztaty twórcze i inne. Będziemy także dyskutować, jak upowszechniać dziedzictwo Górali spoza Podhala. Pokażemy doświadczenia z różnych stron Małopolski – nie tylko od Babiogórców, ale też Górali Nadpopradzkich, Białych, Spiszaków, Orawian.

Do udziału w wydarzeniu zapraszamy zarówno przedstawicieli samorządów, jak instytucji kulturalnych, edukacyjnych, parków narodowych i krajobrazowych, szkół, przedsiębiorców, twórców lokalnych oraz inne osoby, dla które dostrzegają znaczenie dziedzictwa kulturowego Małopolski dla rozwoju turystyki.

Seminarium jest podsumowaniem szeroko zakrojonego projektu, w ramach którego przez 3 lata wspólnie z 6 partnerami i kilkuset wolontariuszami z naszego regionu i z całej Polski dokumentowaliśmy dziedzictwo kulturowe małopolskich Górali spoza Podhala (Górali Białych, Nadpopradzkich, Pienińskich, Orawskich, Babiogórskich, Spiszaków, Zagórzan i Kliszczaków) oraz organizowaliśmy warsztaty rozwijające regionalne tradycje. Już teraz zapraszamy do odwiedzin naszego portalu internetowego www.skarbygorali.pl. Znaleźć tam można m.in. aplikację mobilną „Skarby Górali” oraz sieć kilkudziesięciu questów – nieznakowanych w terenie tras – gier z zagadkami i skarbem, prezentujących miejscową kulturę, historię, język i postacie. Portal i aplikacja „Skarby Górali” pozwala mieszkańcom południowej Małopolski lepiej poznać własne dziedzictwo, a turystom – odkryć, że poza Podhalem istnieją różnorodne grupy Górali, z własną kulturą – gwarą, strojami, zwyczajami, potrawami, rękodziełem i wyjątkowymi opowieściami.

Uprzejmie prosimy o przesyłanie zgłoszeń udziału najpóźniej do 4.09.2020 na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. UWAGA: ze względu na pandemię COVID-19, ilość miejsc jest ograniczona, a zgłoszenie udziału jest konieczne. Decyduje kolejność zgłoszeń. Wydarzenie będzie organizowane z zachowaniem reżimu sanitarnego (zachowanie odstępów, maski, płyny do dezynfekcji).

Wydarzenie będzie można także śledzić on-line poprzez stronę internetową www.facebook.com/SkarbyGorali.

POBIERZ PROGRAM

500 MRPO loga stopka 1500px

Aktualne projekty: