Pierwszy quest wirtualny

Pierwszy w Polsce quest wirtualny stworzyliśmy, czyniąc użytek z Google Street View oraz wieloletniego doświadczenia w pisaniu edukacyjnych gier terenowych z zastosowaniem metodyki Valley Quest.

W związku z epidemią i panującymi przepisami postanowiliśmy przemienić questy w komputerową rozrywkę, wykorzystując technologię amerykańskiego giganta Alphabet (producenta Google), która umożliwia wirtualny spacer ulicami nawet niedużych miejscowości. Quest wirtualny jest dosyć konsekwentnym przeniesieniem idei questu terenowego na ekran komputera. Do zabawy wystarczy kliknięcie w link przenoszący gracza do wybranego przez nas miejsca na trasie Google Street View i podążanie za pisanymi, dołączonymi w osobnym pliku wskazówkami oraz rozwiązywanie zagadek. 

Perła wód polskich

Pierwszy quest wirtualny prowadzi po miejscowości określonej niegdyś przez Józefa Dietla "perłą wód polskich" – leżącej na pograniczu Pienin i Beskidu Sądeckiego Szczawnicy, która słynie ze wspaniałych wód mineralnych, pięknych górskich widoków i urokliwej architektury. Gracz przespaceruje się głównymi ulicami uzdrowiska, szlakiem godeł szalayowskich, pośród wspaniałych szczawnickich willi, przemierzy Park Górny i Dolny, dotrze do serca miasta, a także na jego obrzeża po drugiej stronie rzeki Grajcarek, nad którą wznosi się masyw Palenicy. 

Skarby pienińskich górali

Quest uzupełniają materiały edukacyjne i odnośniki do nich, umożliwiające bliższe poznanie zachwycającego świata pienińskich górali. Gra powstała bowiem w ramach projektu Skarby Górali, którego motto brzmi: "Poznaj górala spoza Podhala", a który promuje kulturę ośmiu małopolskich grup etnograficznych niezamieszkujących Podhala, w tym górali z Pienin. 

Wyprawy Odkrywców

Questy wirtualne łączą przyjemność grania w trójwymiarowej przestrzeni ze zdobywaniem wiedzy o prawdziwym świecie. Taka podróż wirtualna zachęci do pogłębiania wiedzy o wybranym miejscu i ludziach, ich kulturze i historii oraz do wyruszenia w teren, gdy tylko będzie to możliwe.

Z nurtem dziejów po Szczawnicy - bo taki tytuł nosi quest - stworzyła nasza fundacja w ramach programu Questy - Wyprawy Odkrywców. Więcej informacji o nim można znaleźć pod tym adresem, skąd można ściągnąć go za darmo.

Życzymy udanej zabawy!