Seminarium "Poznaj Górala spoza Podhala" - część pierwsza już w sobotę!

Przed nami pierwsze seminarium podsumowujące efekty dotychczasowej pracy nad projektem „Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski”. Oprócz gospodarzy, Górali Nadpopradzkich, w wydarzeniu uczestniczyć będą przedstawiciele Górali Babiogórskich, Łąckich, Spiskich oraz Zagórzańskich.

Seminarium jest podsumowaniem projektu, w ramach którego przez ponad dwa lata wspólnie z sześcioma partnerami i kilkuset wolontariuszami z naszego regionu i z całej Polski dokumentowaliśmy dziedzictwo kulturowe małopolskich Górali spoza Podhala – oprócz wymienionych wyżej grup, także Górali Kliszczackich, Orawskich i Pienińskich – oraz organizowaliśmy warsztaty rozwijające regionalne tradycje. Efektem naszej wspólnej pracy jest portal internetowy www.skarbygorali.pl zawierający liczne wywiady, reportaże, fotografie i filmy, aplikacja mobilna „Skarby Górali”, seria artykułów naukowych oraz sieć kilkudziesięciu questów – gier terenowych z nieoznakowanymi trasami, zagadkami i skarbem, prezentujących miejscową kulturę, historię, język i postacie (więcej informacji o questach: www.questy.com.pl). Portal i aplikacja „Skarby Górali” to produkt edukacyjno-turystyczny, który pozwoli mieszkańcom południowej Małopolski lepiej poznać własne dziedzictwo, a turystom – odkryć, że poza Podhalem istnieje wiele grup górali, z których każda ma własną kulturę – gwarę, stroje, zwyczaje, potrawy, rękodzieło i wyjątkowe opowieści. To prawdziwe góralskie skarby!

W spotkaniu, które odbędzie się w 7 grudnia w hotelu „Perła Południa” w Rytrze, uczestniczyć będą przedstawiciele samorządów, instytucji kulturalnych, edukacyjnych, szkół, przedsiębiorcy, twórcy lokalni, młodzież uczestnicząca w projekcie, animatorzy. W związku z dniem świętego Mikołaja część seminarium będzie poświęcona bożonarodzeniowym zwyczajom małopolskich górali. Zaprezentujemy owoce naszej pracy, ale również poprowadzimy dyskusję, jak wykorzystać te i inne góralskie skarby do rozwoju edukacji regionalnej, turystyki i przedsiębiorczości.

Wszystkich zaproszonych zachęcamy do zapoznania się z programem seminarium. Dla tych, którzy nie mają możliwości spotkać się z nami w Rytrze, na naszej stronie opublikowana zostanie relacja z tego bezcennego dla projektu „Skarby Górali” wydarzenia.

 

500 MRPO loga stopka 1500px