Questy - odkrywamy skarby Ukrainy

Questy - odkrywamy skarby Ukrainy

Celem projektu jest rozwój programu "Questy - odkrywamy skarby Ukrainy" wzorowanym na ogólnopolskim programie "Questy - Wyprawy Odkrywców" (www.questy.org.pl), który bardzo dynamicznie rozwija się w Polsce.

Lider projektu: Fundacja Mapa Pasji
Partner: Educational Resource Center (громадська організація "Освітній Ресурсний Центр")
Źródło finansowania: Program RITA do potęgi, finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji
Wartość dofinansowania: 99 995 PLN
Okres realizacji: I 2022 - VI 2023

Opis projektu:
Questy to edukacyjne gry terenowe, do których pokonywania wystarczy karta gry z rymowanym tekstem, zawierająca opowieść o historii, przyrodzie czy też kulturze danego miejsca, wskazówki kierunkowe oraz zagadki, które trzeba rozwiązać, by otrzymać hasło prowadzące do skarbu - pamiątkowej pieczęci. Na portalu www.questy.org.pl jest dostępnych blisko 600 questów. W Ukrainie w latach 2018-2021 pomogliśmy stworzyć 3 questy w Czerniowcach na Bukowinie oraz 6 questów na Sokalszczyźnie (obwód lwowski).

Celem niniejszego projektu jest systemowy rozwój programu questów w różnych regionach Ukrainy, oparty na szkoleniu animatorów questów z minimum 7 różnych regionów, którzy - przy wsparciu trenerów i ekspertów projektu - stworzą minimum 14 nowych questów w swoich miejscowościach. Dodatkowo powstanie 6 questów w języku polskim w miejscach częściej odwiedzanych przez Polaków. Animatorzy questów wezmą udział w szkoleniu prowadzonym przez ekspertów z Polski, a w kolejnych miesiącach będą korzystać ze wsparcia doradczego i pomocy w przeprowadzeniu warsztatów tworzenia questów na swoim terenie. Będą się także odbywały webinaria, podczas których animatorzy będą na bieżąco wymieniać się doświadczeniami i wzajemnie wspierać. Wszystkie questy zostaną wydrukowane (po 2000 egz. każdy oraz po 1000 egz. w wersji polskiej) i zamieszczone na portalu www.questy.org.ua. Równolegle będą prowadzone działania informacyjne, które pozwolą stworzyć zaczątek społeczności questowiczów - osób, które chętnie korzystają z questów i dzielą się swoimi wrażeniami. Na zakończenie projektu odbędzie się konferencja on-line podsumowująca projekt i szeroko promująca jego rezultaty. Będziemy też dążyć do wypracowania długofalowego modelu działania ogólnokrajowego programu "Questy - odkrywamy skarby Ukrainy".

Aktualności związane z projektem: zobacz tutaj

Data

05 styczeń 2022

Tagi

Aktualne, Questowe, Międzynarodowe