Warsztaty seniorów z Europy

Pozytywne wrażenia i inspiracje pozostawiły po sobie warsztaty w Lublanie, w których uczestniczyli liderzy seniorów z Łodzi, Zawoi i Piwnicznej-Zdroju. Wizyta była odbyła się w ramach międzynarodowego projektu ITOSA Innowacyjne Metody Aktywizacji Seniorów, którego jesteśmy liderem

Trzydniowe warsztaty w Słowenii zgromadziły 26 uczestników z sześciu krajów zaangażowanych w projekt ITOSA. Seniorzy oraz ich edukatorzy przybyli na zaproszenie Instytutu Antona Trstenjaka.

Pierwszy dzień warsztatów rozpoczęliśmy od zadań integracyjnych, które skróciły dystans i przełamały barierę językową. Każdego dnia uczestnicy coraz bardziej otwierali się na nowe znajomości, czerpiąc ze spotkania w tak dużym gronie to, co najlepsze.

Polscy seniorzy zaprezentowali metody aktywizacji swoich rówieśników, która sprawdza się w lokalnych grupach. Pani Ewa Sowińska z grupy Drapa Paryja przedstawiła historię rękawic furmańskich i tkactwa przestrzennego Górali Czarnych, natomiast pan Mariusz Metel z Zawojskiego Stowarzyszenia Lasów Prywatnych zachęcał do życia w zgodzie z naturą. Ogromne wrażenie wywarła grupa taneczna „Yoł Yoł Seniorzy” z Regionalnego Centrum Wolontariatu „Centerko”, w której tańczy pani Krystyna Perczak.

Pomysły zaprezentowane przez innych uczestników zainspirują naszych seniorów do nowych działań w swoich grupach. Wiele z nich zaczerpnęli podczas wizyty na Uniwersytecie Trzeciego Lublanie. Uczestnicy warsztatów poznali metody aktywizacji seniorów stosowane przez gospodarzy – pracę w grupach oraz społeczne wymianki, które w Słowenii są bardzo popularne.

Każda z organizacji biorących udział w projekcie zaprezentowała swoje techniki pracy z seniorami, które w ramach projektu ITOSA zostaną zebrane na stronie www i wdrożone w sześciu krajach partnerskich,

Po intensywnych warsztatach uczestnicy znaleźli czas na relaks, zwiedzając stolicę Słowenii podczas spacerów i przejażdżkę elektrycznym pociągiem oraz wypoczywając nad alpejskim jeziorem Bled. 

Fotorelację z pobytu w Lublanie zobaczycie na profilu Fundacji Mapa Pasji na Facebooku - TUTAJ. 

Fundacja Mapa Pasji ma ogromną przyjemność być liderem projektu ITOSA – Innowacyjne Metody Aktywizacji Seniorów. Dziękujemy naszym partnerom: Inštitut Antona Trstenjaka (Słowenia), FABER - Fabbrica Europa (Włochy), Centar Za Društveno ekonomski Razvoj (Serbia), InterArt Foundation (Bułgaria) i Emphasys Centre (Cypr) za wspaniałe spotkanie!

 • 26 czerwiec 2024
 • Z życia Fundacji

Realizuj swoje pasje w Fundacji Mapa Pasji! Dołącz do naszego Zespołu!

Misją Fundacji Mapa Pasji jest odkrywanie lokalnych skarbów. Wierzymy, że każde miejsce jest wyjątkowe dzięki ludziom z pasją, którzy tworzą jego kulturę, troszczą się o historię i przyrodę oraz aktywnie działają na rzecz jego rozwoju. Misję Fundacji realizujemy poprzez nasze programy:

 

Szukamy osoby na stanowisko Specjalisty / Specjalistki ds. finansówCo będzie Twoim zadaniem?

 • Rozliczanie projektów finansowanych z różnych źródeł (m.in. samorządowych, rządowych, unijnych, norweskich), w tym:
  • Sprawdzanie dokumentów pod kątem poprawności formalnej,
  • Kontrola kwalifikowalności wydatków ponoszonych w ramach projektu,
  • Sporządzanie opisów dokumentów zgodnie z wytycznymi grantodawcy,
  • Przekazywanie dokumentów do zaksięgowania,
  • Monitorowanie realizacji budżetów projektów (tworzenie zestawień wydatków),
  • Przygotowywanie sprawozdań finansowych z realizacji projektów.
 • Współpraca z koordynatorami projektów w zakresie planowania wydatków, zmian w budżecie, dbania o płynność finansową w ramach projektu;
 • Współpraca z partnerami projektów, w tym kontrola i rozliczanie wydatków partnerów;
 • Współpraca z grantodawcami / instytucjami nadzorującymi projekty od strony finansowej, w tym dostarczanie wyjaśnień i uzupełnień do sprawozdań.

 

Czego oczekujemy?

 • Co najmniej 2-letniego doświadczenia w rozliczaniu projektów (mile widziane doświadczenie pracy w organizacji pozarządowej);
 • Wiedzy na temat zasad tworzenia budżetów, kwalifikowalności wydatków, ogólnych zasad dotyczących rozliczania wydatków projektowych;
 • Umiejętności posługiwania się pakietem MS Office, w szczególności zaawansowanych umiejętności obsługi programu Excel (używanie formuł liczących w zestawieniach wydatków);
 • Podstawowej wiedzy dot. zasad ochrony danych osobowych;
 • Skrupulatności, samodzielności i odpowiedzialności;
 • Zaangażowania w wykonywaną pracę, chęci uczenia się i gotowości na nowe wyzwania;
 • Z uwagi na realizację projektów międzynarodowych mile widziana dobra znajomość języka angielskiego w mowie i w piśmie.

 

Oferujemy:

 • Umowę o pracę na część etatu (0,4 lub 0,5 etatu) od zaraz lub od 1.08.2024 (3-miesięczy okres próbny, następnie umowa do XII 2025 z możliwością przedłużenia);
 • Pracę w niewielkim, dynamicznym zespole pasjonatów, w miłej atmosferze;
 • Możliwość realizacji własnych pomysłów i inicjatyw związanych z misją Fundacji;
 • Szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne;
 • Elastyczne godziny pracy;
 • Pracę w biurze w Krakowie;
 • Wynagrodzenie od 1800 zł do 2300 zł netto w zależności od kompetencji, doświadczenia i dokładnego wymiaru etatu.

 

CV i list motywacyjny prosimy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. najpóźniej do 8.07.2024.

 • 26 czerwiec 2024
 • Questy

Międzynarodowe questowanie w Krakowie

Quest, na który najczęściej zapraszamy gości z zagranicy odwiedzających naszą fundację, tym razem został podstawą międzynarodowej gry drużynowej. Questy to najlepszy sposób na poznawanie miasta, a "Miejska Mozaika Różnorodności" nie tylko prowadzi po najpiękniejszych ulicach Krakowa, ale także niesie ważne przesłanie. Drużynową rywalizacje przeprowadziliśmy dla Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji IOM Poland.

Na quest dostępny w trzech językach wybrały się polsko-ukraińskie grupy, które rywalizowały w drużynowej grze terenowej na trasie popularnego questu Poszerzona o dodatkowe zagadki trasa stała się drogą do zrozumienia wielokulturowości Krakowa i sposobem na integrację Ukraińców i Polaków.

Uczestnicy wyruszyli spod Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, by przemierzyć Stare Miasto i Kazimierz i przekonać się, jak wielu znanych nam z kart historii mieszkańców Krakowa było przedstawicielami różnych narodowości i religii.

Wydarzenie było zrealizowane dzięki wsparciu U.S. Department of State: Bureau of Population, Refugees, and Migration. Dziękujemy!

Zapraszamy na fotorelację z wydarzenia na naszym profilu na Facebooku oraz na trasę questu „Miejska Mozaika Różnorodności” lub jego ukraińską ?? i angielską ?? wersję – Міська мозаїка розмаїття i Cracow - City of Diversity, które znajdziecie na stronie www.questy.org.pl i w aplikacji Questy - Wyprawy Odkrywców.

 • 17 czerwiec 2024
 • Aktualności

Rekrutacja do projektu Questy - łączymy miejsca i pokolenia

Zapraszamy do udziału w projekcie „Questy – łączymy miejsca i pokolenia”, który ma na celu budowanie więzi i integrację międzypokoleniową pomiędzy młodymi dorosłymi a seniorami. W projekcie mogą wziąć udział grupy 16-20 osobowe, składające się z min. 8 osób w wieku 18-30 lat oraz min. 8 osób w wieku 65+, które zjednoczą się we wspólnym celu.

Grupy realizować będą zaproponowane przez siebie inicjatywy w jednym z trzech tematów.

 • Lokalna sztuka i rękodzieło,
 • Zdrowie i kuchnia tradycyjna,
 • Ekologiczny styl życia w obliczu zmian klimatycznych,

Członkowie biorących udziałw projekcie grup będą uczyć się od siebie podczas warsztatów organizowanych przez seniorów dla młodych dorosłych i przez młodych dorosłych dla seniorów i realizować wspólne pasje.

Projekt „Questy – łączymy miejsca i pokolenia” wspierać będzie lokalne dziedzictwo. Uczestnicy wezmą udział w warsztatach tworzenia questu prowadzonych przez Fundację Mapa Pasji, podczas którego stworzą quest – trę terenową w swoich miejscowościach. Quest dołączy do programu "Questy - Wyprawy Odkrywców" i zostanie udostępniony szerokiej grupie odbiorcow. 

Projekt „Questy – łączymy miejsca i pokolenia” to także współpraca międzynarodowa. Wybrani uczestnicy grup weźmą udział w wizycie studyjnej w Polsce i w Norwegii, podczas których wymienią się wiedzą i doświadczeniem, zaprezentują wyniki pracy, a także wezmą udział w warsztatach rozwijających umiejętności przywódcze. Wszystkie koszty podrózy i pobytu uczestników zostaną pokryte. 

Projekt trwać będzie od 01.06.2024 r. do 28.02.2025 r., a jego owoce związane z integracją międzypokoleniową, redukcją stereotypów, wyłonieniem się lokalnego przywództwa i poprawą atrakcyjności turystycznej miejscowości wpyną na rozwój lokalnej społeczności

W projekcie mogą wziąć udział nie tylko osoby zrzeszone w organizacjach, jak na przykład koła gospodyń wiejskich czy kluby seniora, ale także grupy nieformalne.

Zgłoszenia grup przyjmujemy do poprzez formularz - TUTAJ. 

Zgłoszenia przyjmujemy do 21.06.2024 r.

Zgłoszenie wypełnia jedna osoba z grupy, odpowiadając na pytania o:

 • wybór tematu przewodniego, wokół którego pracować będzie grupa
 • doświadczenia członków grupy w wybranym temacie
 • inicjatywę w wybranym temacie, jaką chcielibyście zaprezentować w projekcie,
 • pomysłów na inicjatywę seniorów dla młodych dorosłych oraz młodych dorosłych dla seniorów, którą chcielibyście zrealizować
 • pomysłu na questy – wyprawy odkrywców – grę terenową w waszej miejscowości, zastanówcie się, co warto zobaczyć w Waszej miejscowości.

 

 • 04 czerwiec 2024
 • Questy

Miejska Mozaika Różnorodności w międzynarodowym towarzystwie

9 czerwca zaproś swoich przyjaciół z zagranicy na quest po krakowskim Starym Mieście, rozwiązuj zagadki gry terenowej „Miejska Mozaika Różnorodności”!

Weź udział w grze terenowej Questy - Wyprawy Odkrywców – tylko 9 czerwca rozszerzonej o kolejne ciekawe zadania.

Wyrusz na poszukiwanie skarbu i odkrywaj wielokulturowe dziedzictwo Krakowa z Fundacją Mapa Pasji.

Twoja drużyna będzie składać się z ludzi różnych kultur, między innymi osób z doświadczeniem migracji, którzy właśnie w Krakowie znaleźli swój dom. Razem stworzycie wymarzony team i pokonacie pełną wyzwań drogę.

Gra prowadzona jest w języku:

 • polskim
 • angielskim
 • ukraińskim.

Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia - TUTAJ

 

Liczba miejsc ograniczona! Otrzymasz potwierdzenie z godziną startu i numerem drużyny.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny dzięki U.S. Department of State:  Bureau of Population, Refugees, and Migration

 • 10 kwiecień 2024
 • Aktywni Obywatele na Szlaku Dziedzictwo Wschodu

Konferencja "Aktywni Obywatele na Szlaku Dziedzictwo Wschodu"

Serdecznie zapraszamy na magiczne Polesie Lubelskie, gdzie 25 kwietnia 2024 r. odbędzie się konferencja pt. Aktywni Obywatele na Szlaku Dziedzictwo Wschodu.

Wydarzenie w Muzeum - Zespole Synagogalnym we Włodawie będzie podsumowaniem działań na rzecz rozwoju dialogu obywatelskiego i turystyki opartej na dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym pięknego Polesia Lubelskiego.

Projekt Aktywni Obywatele na Szlaku Dziedzictwo Wschodu, którego jesteśmy liderem, realizowany jest w partnerstwie z Fundacją Kropka oraz Håskog. Podczas wydarzenia opowiemy m.in. o licznych owocach projektu i aktywizacji mieszkańców, a także zaprezentujemy stworzone przez mieszkańców trasy Questy - Wyprawy Odkrywców, czyli wyjątkowe gry terenowe, będące szansą na ukazanie lokalnego dziedzictwa.

Zapewniamy pełne wyżywienie, a dla osób dojeżdżających z daleka również nocleg.

Aby zgłosić chęć udziału w konferencji, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy najpóźniej do 18 kwietnia 2024 r.  O przyjęciu na konferencję decyduje kolejność zgłoszeń. Potwierdzenie przyjęcia na konferencję zostanie Państwu przesłane do 22 kwietnia 2024 r.

 • 28 marzec 2024
 • Skarby Górali spoza Podhala

Odwiedź Górala spoza Podhala


Na profilu naszego projektu "Skarby Górali spoza Podhala", czyli "Skarby Górali" na portalu Facebook wiele już razy zachęcaliśmy do wybrania się do Małopolski. Teraz czas, by oddać głos Góralom!

Do udziału w konkursie "Odwiedź Górala spoza Podhala" zapraszamy wszystkich miłośników góralszczyzny.

Zagłosuj na ulubiony region i zachęć innych do wizyty w górach i doświadczenia góralskiej kultury.

Na profilu „Skarby Górali” pojawiać się będą posty przygotowane przez Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, Gminny Ośrodek Kultury w Łącku, Babiogórskie Centrum Kultury, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Piwnicznej-Zdroju, Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej. Oczekujcie ulubionego regionu!

 • Polubcie profil Skarby Górali, jeśli jeszcze tego nie robicie
 • Polubcie jeden z postów konkursowych o Babiogórcach,  Orawianach, Górali Białych, Nadpopradzkich lub Łemkach, który za chwilę pojawi się na naszym profilu
 • Skomentujcie wybrany post konkursowy, odpowiadając na pytanie, dlaczego warto odwiedzić region i lepiej poznać kulturę akurat tej grupy Górali.


Kapela z regionu z największą liczbą polubień zagra na zbliżającej się ogólnopolskiej konferencji „Skarby Górali spoza Podhala”, a najciekawsze komentarze zostaną nagrodzone gadżetami Skarby Górali. 

Głosowanie trwa do 4 kwietnia.

 • 22 marzec 2024
 • Skarby Górali spoza Podhala

Konferencja "Skarby Górali spoza Podhala" (Kraków, 22-23.04.2024)

Serdecznie zapraszamy na konferencję podsumowującą projekt pt. „Skarby Górali spoza Podhala”, będący szeroko zakrojoną współpracą na rzecz upowszechnienia mniej znanej góralszczyzny spoza Podhala, przyciągnięcia nowej publiczności zainteresowanej dziedzictwem kulturowym i tworzenia warunków do rozwijania przedsiębiorczości kulturalnej.

 • 26 luty 2024
 • E-włączenie seniorów

Jak pogadać z wnukiem/wnuczką?

Zapraszamy na bezpłatny webinar Otwartej Akademii Aktywnego Seniora pt. „Jak pogadać z wnukiem/wnuczką?”.

Poniedziałek, 26.02.2024
17:00 – 19:00
Online na platformie ZOOM

Na najbliższym webinarze Otwartej Akademii Aktywnego Seniora porozmawiamy o tym, jak rozmawiać z młodym pokoleniem. Jak zadbać o relacje, gry jedna osoba jest mocno osadzona w przezsłości, a druga tworzy przyszłość?

Wpotkanie poprowadzi Agata Cholewa - specjalistka w zakresie animacji partycypacji społecznej, identyfikowania zasobów i potrzeb, wzmacniania aktywności lokalnej i personalnej, trenerka szkoleń, pedagożka, edukatorka edukacji pozaformalnej z uprawnieniami arteterapii, playworkingu, koordynatorka programów oraz projektów, działań, o wymiarach edukacyjnych, włączających, rozwojowych, współautorka projektów wspierających aktywność społeczną dzieci i młodzieży oraz działań wspierających dorosłych w pracy z młodzieżą

Rejestracja na spotkanie pod linkiem:
https://forms.gle/Xxi2SMpf3Yikr7cw8

Zgłoszenia przyjmujemy do 26.02.2024 godz. 12:00.

Do zobaczenia!

 • 13 luty 2024
 • Aktualności

Z seniorami o zmianach klimatycznych

Do badań fokusowych projektu "AgeinGreen", których tematem była ochrona środowiska, zaprosiliśmy przedstawicieli seniorów z 6 różnych miejscowości.

Rozmawialiśmy o tym, jak seniorzy postrzegają zmiany klimatu i czy uważają, je za problem dotykający także osób w starszym wieku. Uczestnicy wywiadu przedstawili nam, jakie działania podejmują seniorzy, by chronić środowisko, co stanowi dla nich wyzwanie. Konsultowaliśmy pomysły na międzypokoleniowy program edukacyjny i słuchaliśmy propozycji tematów dotyczących ekologii, które warto w nim poruszyć.

Dziękujemy za podzielenie się swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami!

Zebrane wyniki posłużą do określenie poziomu świadomości seniorów na temat zmian klimatycznych, a także opracowania zestawu dobrych praktyk, które staną się częścią międzynarodowego programu szkoleniowego.
 
 • 01 luty 2024
 • E-włączenie seniorów

Sztuczna Inteligencja - przyjaciel czy wróg? Webinar dla seniorów

Przed nami kolejne spotkanie Otwartej Akademii Aktywnego Seniora. Na webinar we wtorek 6 lutego o 16:00 szczególnie sapraszamy seniorów, którzy chcą zrozumieć, czym jest sztuczna inteligencja (SI) i jak wpływa ona na nasze codzienne życie. W trakcie dwugodzinnego spotkania online wyjaśnimy, co to jest SI, gdzie możemy się z nią spotkać, jakie korzyści niesie i przed jakimi zagrożeniami warto się chronić. Czy sztuczna inteligencja to tylko narzędzie technologiczne, czy też coś więcej? Poznajcie jej plusy, minusy i nauczcie się, jak bezpiecznie korzystać z nowoczesnych technologii. Webinar ten pomoże Wam zrozumieć, jak SI wpływa na media, zdrowie, rozrywkę i życie codzienne, rozwiewając obawy i mity.

Webinar poprowadzi Łukasz Dąbrówka, który od ponad 20 lat zajmuje się szkoleniami, coachingiem, negocjacjami, mediacjami oraz doradztwem. Jego praca koncentruje się na ewangelizacji pracy online i wprowadzaniu innowacji w organizacjach. Posiada również doświadczenie w pracy z seniorami, nabyte podczas współpracy z organizacjami pozarządowymi w różnych projektach. Od roku pracuje również z sztuczną inteligencją, co pozwala mi na bardziej efektywne i innowacyjne podejście w edukacji i doradztwie. Stara się łączyć wiedzę i doświadczenie w sposób przyjazny i zrozumiały dla każdej grupy wiekowej, w tym seniorów, pomagając im zrozumieć i zaadaptować się do ciągle zmieniającego się świata technologii.

Aby zapisać się na webinar, należy wypełnić zgłoszenie (TUTAJ) w terminie do poniedziałku 5 lutego 2024 r. Link do webinaru zostanie przesłany 6 lutego. 

 

Łukasz Dąbrówka weźmie udział również w konferencji "E-włączenie seniorów", podczas której poprowadzi warsztaty tematyczne o sztucznej ingeligencji.

 • 31 styczeń 2024
 • Skarby Górali spoza Podhala

Kolędowanie pod Babią Górą

Reprezentanci pięciu góralskich regionów zaśpiewali na chwałę Małemu Bacy. Na scenie Babiogórskiego Centrum Kultury w Zawoi zagościły najlepsze zespoły - reprezentanci Babiogórców, Orawian, Górali Białych, Nadpopradzkich i Łemków, by wyśpiewać najpiękniejsze kolędy oraz zaprezentować tradycyjne szopki. Liczni goście koncertu podziwiali różnorodność góralskich tradycji, ale mogli dostrzec też cechy wspólne. Przegląd artystyczny połączyliśmy z wędrówką kulinarną, częstując pysznościami przygotowanymi przez koła gospodyń wiejskich. 

Fotorelację z wydarzenia zobaczycie na profilu projektu  - Skarby Górali

Koncert odbył się w ramach projektu "Skarby Górali spoza Podhala", w ramach którego popularyzujemy dziedzictwo pięciu grup etnograficznych górali. Partnerują nam: Babiogórskie Centrum Kultury, Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej, Gminny Ośrodek Kultury w Łącku, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Piwnicznej-Zdroju, Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju i Haskog z Norwegii. Projekt "Skarby Górali spoza Podhala" finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu EOG Kultura oraz przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Newsletter AgeinGreen nr 1

O co chodzi z z zielonym starzeniem się? 

W pierwszym newsletterze międzynarodowego projektu senioralnego AgeinGreen opowiemy o:

 • o celach projektu
 • jego liderze i czterech parnerach
 • pierwszym spotkaniu projektowym w Lublanie
 • wynikach badań ankietowych, jak osoby starsze postrzegają zmiany klimatu.

Zapraszamy do lektury!

 • 29 styczeń 2024
 • E-włączenie seniorów

Konferencja „E- włączenie seniorów” – seniorzy zmieniają swoje małe ojczyzny!

Zapraszamy na konferencję seniorów, podczas której podsumujemy projekt „E-włączenie seniorów”

20 – 21 lutego 2024
godz. 9:30 – 14:00

Podczas konferencji online zaprezentujemy efekty projektu „E-włączenie seniorów” – a jest się czym chwalić! Rozpoczniemy od premiery filmu, w którym wystąpili seniorzy z poszczególnych ośrodków biorących udział w projekcie. Podyskutujemy o wprowadzanej polityce senioralnej, czyli jak osoby starsze mogą zmieniać swoje gminy. Spotkamy się i wymienimy doświadczenia, by seniorzy mogli czerpać dobre wzorce i pomysły na kolejne inicjatywy od swoich rówieśników w innych części Polski.

Drugi dzień konferencji to czas na przyjemności. Na warsztatach tematycznych seniorzy poznają możliwości, jakie daje Internet. Od tworzenia bezpłatnych i estetycznych grafik na wydarzenia po gry na odległość. Przejdziemy także wirtualny quest! Szczegółowy program konferencji w załączniku.

Zapraszamy zarówno osoby, które brały udział w wydarzeniach projektu „E-włączenie seniorów”, jak i osoby powyżej 60 roku życia, które jeszcze nie znają naszej działalności. 

Obowiązuje wcześniejsze rezerwacja na konferencję. Zgłoszenia należy wypełnić do 12 lutego 2024 r. Liczba miejsc jest ograniczona, a zakwalifikowane osoby otrzymają informację do 14 lutego 2024. Konferencja odbywać się będzie na platformie ZOOM. 
 
Formularz zgłoszeniowy - WYPEŁNIJ

Do zobaczenia!

 • 23 styczeń 2024
 • Skarby Górali spoza Podhala

Góralskie kolędowanie w Łącku

Na drugą odsłonę "Kolędniczych Skarbów Górali" zapraszamy do pięknego Łącka. W stolicy Górali Białych spotkają się górale z pięciu regionów Małopolski, a także goście specjalni z Norwegii, by zaprezentować regionalne kolędy i pastorałki, a także tradycyjne szopkiNa przeglądzie kolędniczo-szopkarskim wystąpią:

 • Górale Nadpopradzcy - Regionalny Zespół "Dolina Popradu"
 • Górale Babiogórscy - Zespół Cieślica - Zawoja
 • Górale Orawscy - Zespół Orawianie
 • Łemkowie - Grupa kolędnicza z Krynicy-Zdroju
 • gospodarze, czyli Górale Biali - Małe Łącko, Chór ZEW GÓR - Łącko i Zespół Regionalny Górale Łąccy
 • a także goście specjalni z Norwegii - grupa Ninja

Panie z kół gospodyń wiejskich przygotują tradycyjne potrawy świąteczne.

Zapraszamy!

Przeglądy kolędniczo-szopkarskie „Kolędowanie Skarbów Górali” obywają się w ramach projektu „Skarby Górali spoza Podhala” finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu EOG Kultura. Liderem projektu jest Fundacja Mapa Pasji, a parterami Babiogórskie Centrum Kultury, Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej, Gminny Ośrodek Kultury w Łącku, Gminny Ośrodek Kultury w Łącku, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Piwnicznej-Zdroju i Håskog.

 
 • 23 styczeń 2024
 • E-włączenie seniorów

Jak poradzić sobie z doświadczeniem bycia ofiarą przestępstwa? Webinar dla seniorów

Przed nami kolejne ciekawy webinar z cyklu Otwartej Akademii Aktywnego Seniora. Kontynuujemy tematykę ostatniego spotkania, ale zapraszamy również osoby, których tydzień temu z nami nie było.

Czwartek, 25 stycznia 2024 r., godz. 10:00

Porozmawiamy o doświadczeniach bycia ofiarą przestępstwa. Jak ponownie zaufać światu?

Wielu z nas lub naszych najbliższych staje się ofiarami przestępstw. Trudne doświadczenia wiążą się z pojawianiem się niekomfortowych stanów od strachu, poczucia bezradności i osamotnienia po poważne traumy mające wpływ na nasze dalsze życie.

Jak się zachować w takiej sytuacji?
Jak pomóc sobie i tym, którzy takiej pomocy potrzebują?
Jak robić to skutecznie wspierać ofiary przestępstw?

Spotkanie poprowadzi pan Paweł Golonka, oficer policji w stanie spoczynku, negocjator i hipnoterapeuta. Pan Paweł od lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi niosącymi pomoc ofiarom przestępstw.

Aby wziąć udział w webinarze, należy wypełnić zgłoszenie:
https://forms.gle/Ze3yQ226mHyvGrjx8

Webinar jest realizowany w ramach projektu pt. "E-włączenie seniorów", dofinansowanego w ramach Program Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy.

 • 16 styczeń 2024
 • Skarby Górali spoza Podhala

Rozśpiewana Zawoja. Zapraszamy na Kolędnicze Skarby Górali

Pięć góralskich regionów zaprezentuje tradycyjne kolędy i pastorałki oraz występy szopkarskie na pierwszym przeglądzie "Kolędnicze Skarby Górali". 

W sobotę 20 stycznia zapraszamy do Zawoi, gdzie już o 16:00 na scenie Babiogórskiego Centrum Kultury wystąpią reprezentanci Górali Babiogórskich, Orawian, Górali Białych, Nadpopradzkich i Łemków. Pyszne regionalne potrawy podadzą panie z kół gospodyń wiejskich. 

Wyjątkowe wydarzenie muzyczne odbędzie się w ramach naszego projektu "Skarby Górali spoza Podhala" finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu EOG Kultura.

 • 12 styczeń 2024
 • E-włączenie seniorów

Seniorze, dowiedz się, jak nie stać się ofiarą przestępstwa

Pierwszy w tym roku webinar Otwartej Akademii Aktywnego Seniora poświęcony będzie bezpieczeństwu. W czwartkowy poranek porozmawiamy o tym, jak nie stać się ofiarą przestępstwa.

Sprawcy przestępstw wykorzystują naszą niewiedzę lub to, że z wiekiem nasze reakcje stają się wolniejsze, a nasza wiedza o zmieniających się sposobach ich działania jest niewystarczająca. Przestępcy doskonale zdają sobie z tego sprawę i robią wszystko, aby osiągnąć swój cel. Zrozumienie tych mechanizmów pozwoli nam bezpieczniej poruszać się w naszym świecie.

Spotkanie poprowadzi pan Paweł Golonka - oficer policji w stanie spoczynku, negocjator i hipnoterapeuta.

Pan Paweł Golonka od lat prowadzi szkolenia dla służb i innych podmiotów oraz współpracuje z organizacjami pozarządowymi niosącymi pomoc ofiarom przestępstw, a już w najbliższy czwartek opowie seniorom, jak chronić się przed przestępstwami.

Zapraszamy 18.01.2024, godz. 10:00.

Webinar skierowany jest dla osób pow. 60 roku życia. Aby otrzymać link na spotkanie, należy zgłosić swój udział poprzez formularz - TUTAJ.

Webinar jest realizowany w ramach projektu pt. "E-włączenie seniorów", dofinansowanego w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy. 

 • 04 styczeń 2024
 • Skarby Górali spoza Podhala

Góralskie plany na nowy rok

Na spotkaniu partnerów projektu „Skarby Górali spoza Podhala” w Lipnicy Wielkiej na Orawie omawialiśmy cele na nowy rok.

Macie plany na 2024? Oto nasza lista:

 • publikacja filmów promujących dziedzictwo Orawian, Babiogórców, Górali Białych, Nadpopradzkich i Łemków, a także spektakli Teatrów ze Społecznością – obserwujcie profil Skarby Górali na Facebooku!
 • przeglądy kolędniczo-szopkarskie w Zawoi (20 stycznia) i w Łącku (27 stycznia), podczas których wysłuchamy kolęd z regionów objętych projektem,
 • spotkanie i warsztaty zespołów regionalnych w Krynicy-Zdroju, dla muzyków, którzy występowali na naszych góralskich imprezach,
 • zwiększenie dostępności questów z grupy Skarby Górali poprzez przetłumaczenie części z nich na język angielski i słowacki
 • konferencja podsumowująca projekt „Skarby Górali spoza Podhala”

Zgodnie z partnerami projektu „Skarby Górali spoza Podhala”, czyli Babiogórskim Centrum Kultury, Gminnym Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łącku, Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Piwnicznej-Zdroju i Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju orzekliśmy, że wszystkie nasze plany na nowy rok zostaną zrealizowane.

Newsletter ITOSA - nr 2

W najnowszym newsletterze projektu ITOSA znajdziecie odpowiedź na pytania:

 • co jest celem projektu ITOSA Innowacyjne Metody Aktywizacji Seniorów?
 • nad czym pracowaliśmy w Sofii i Nikozji?
 • z jakich innowacyjnych metod aktywizacji seniorów będą korzystać nasi beneficjenci?
 • i gdzie je znajdą?

Zapraszamy do lektury!

 • 19 grudzień 2023
 • Seniorzy - Odkrywcy Lokalnych Skarbów

Z kim zwiedzać Orzechowo?

Podczas konferencji "Seniorzy - Odkrywcy Lokalnych Skarbów" świętowaliśmy powstanie nowych questów. 

Jedną z tras, która powstawała na warsztatach questowych ze "Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów w Orzechowie" pojawiła się w Wielkopolsce. 

Seniorzy wyznaczyli na przewodnika filantropa Bolesława Bystrzyckiego, dziś nieco zapomnianego przesiębiorcy, który wywarł duży wpływ na rozwój Orzechowa. Po latach nieobecności wraca do wsi, a my z nim, słuchając jego opowieści o przeszłości i zachwycając się zmianami.

Quest "Bystrzycki powraca. Wycieczka po Orzechowie" znajdziecie na www.questy.org.pl i w aplikacji "Questy - Wyprawy Odkrywców". Jeśli wybieracie się w okolice Poznania, koniecznie zajrzyjcie do Orzechowa!

Projekt "Seniorzy - Odkrywcy Lokalnych Skarbów" współfinansowany jest ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025, edycja 2023.

 • 15 grudzień 2023
 • Seniorzy - Odkrywcy Lokalnych Skarbów

Konferencja "Seniorzy - odkrywcy lokalnych skarbów"

Konferencja „Seniorzy – odkrywcy lokalnych skarbów” na długo zapisze się w historii Fundacji Mapa Pasji i pozostanie w pamięci uczestników spotkania. Wydarzenie, na którym zaprezentowaliśmy efekty projektu, było miejscem zawiązania się nowych znajomości między seniorami, zaprezentowania swojej działalności i narodzin ciekawych pomysłów. Nie możemy doczekać się ich realizacji!

Na naszym facebooku zobaczycie fotolerację z wydarzenia - TUTAJ.

Konferencja stanowiła podsumowanie projektu „Seniorzy – odkrywcy lokalnych skarbów” w ramach którego pracowaliśmy nad powstaniem questów z seniorami z 7 miejscowości. Z radością powitaliśmy uczestników warsztatów prowadzonych przez Krzysztofa Florysa, a które zaowocowały niesamowitymi trasami. Krzysztof Florys, Teresa Jóśk i Małgorzata Piętka wspomnieli o nich już na początku wydarzenia. Zaprosiliśmy również osoby, które korzystają z innych naszych projektach senioralnych, a także te, które stworzenie questu mają dopiero przed sobą. Tak różnorodne grono seniorów z całej Polski pozwoliło na wymianę doświadczeń.

Podczas panelu dyskusyjnego z Krzysztof Szustka z Fundacji Calamita, Grażyna Łańcucka z Kraina Rumianku, Małgorzata Piętka ze Stowarzyszenie Akademia Trzeciego Wieku w Kłobucku i Jolantą Pasierbek z Żorskiej Rady Seniorów rozmawialiśmy o tym, jak questy rozwijają seniorów i ich miejscowości. O pasji questowania opowiedział nasi goście specjalni – Monika Tylińska i Piotr Tyliński znani jako Filvlin i Mika, którzy przebyli już ponad 700 tras. Seniorzy bawili się podczas napisanego przez Filvlina questu okolicznościowego, a przywieziona przez gości wystawa najpiękniejszych pieczęci wzbudziła niemały podziw.

Ważną część konferencji stanowiły warsztaty tematyczne. Jak pozyskiwać fundusze na quest, wyjaśniała Anna Jarzębska. Podczas warsztatów z Krzysztof Florys i Krzysztof Szustka powstały pomysły na promocję miejscowości za pomocą questu. A gdy już powstanie quest, warto zadbać, by korzystano z niego również w aplikacji. Obsługi aplikacji „Questy – Wyprawy Odkrywców” uczyli Anna Kowalcze, Paulina Chojnacka, Julita Kwiatkowska i Paweł Ficek. Osoby zainteresowane edukacją cyfrową i tworzeniem dobrych usług publicznych dla seniorów skorzystały z warsztatów „E-włączenie seniorów” prowadzonych przez Karolina Koguciuk.

Wieczór oraz kolejny poranek należały do artystów! Podczas senioralnego przeglądu artystycznego śmialiśmy się z zabawnych wystąpień, śpiewaliśmy o eleganckim wieku czy dumaliśmy nad poezją. Drugi dzień rozpoczęliśmy od sesji „Otwarta przestrzeń”, dając uczestnikom możliwość na poprowadzenie inspirujących rozmów, prezentację rękodzieła czy warsztaty artystyczne. Panie pokazały nam przepiękne wyroby!

Kończąc konferencje zaprezentowaliśmy trwające projekty, kierowane do osób 60+ i nie tylko, jak „E-włączenie seniorów”, „Innowacyjne Metody Aktywizacji Seniorów”, „AgeinGreen” czy „Skarby Górali spoza Podhala”, a także wspomnieliśmy o już zakończonych, których pozytywne efekty wciąż obecne są w życiu seniorów. Chętnie wysłuchaliśmy wskazówek na temat dalszych projektów senioralnych.

Dziękujemy prelegentom, artystom występującym na Senioralnym Przeglądzie Artystycznym, prowadzącym warsztaty „Otwarta Przestrzeń” i wszystkim uczestnikom! Choć konferencja „Seniorzy – odkrywcy lokalnych skarbów” należy już do przeszłości, nie kończymy naszych działań na rzecz osób w wieku 60+. Seniorzy mają jeszcze wiele do odkrycia

Dzięki projektowi "Seniorzy - odkrywcy lokalnych skarbów" Questy - Wyprawy Odkrywców zyskały trasy w miejscowościach:

 • Laski (woj. mazowieckie)
 • Magdalenka (woj. mazowieckie)
 • Słupno (woj. mazowieckie)
 • Kłobuck (woj. śląskie)
 • Nietulisko (woj. świętokrzyskie)
 • Nielbark (woj. warmińsko-mazurskie)
 • Orzechowo (woj. wielkopolskie)

 Projekt współfinansowany jest ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025, edycja 2023.

 • 11 grudzień 2023
 • E-włączenie seniorów

Choroba nowotworowa - jak poradzić sobie z diagnozą? - webinar Akademii Aktywnego Seniora

Seniorów dotkniętych chorobą nowotworową i ich bliskich zapraszamy na kolejny webiar w ramach Akademii Aktywnego Seniora.

Tym razem będziemy rozmawiać o życiu po diagnozie chorobyn nowotworowej. Jak poradzić sobie z wiadomością o nowotworze? Jak dbać o stan psychiczny podczas leczenia i jak wrócić do pełni życia po przebytej chorobie?

Spotykamy się online 14 grudnia o godz. 16:00 na platformie ZOOM.

Choroby nowotworowe to choroby cywilizacyjne, które są z jednej strony co raz częstsze. Mimo tego towarzyszy im wiele mitów, które sprawiają, że za późno reagujemy na sygnały naszego organizmu.

Diagnoza choroby nowotworowej to szok dla pacjentów i ich najbliższych. Oznacza zmianę dotychczasowego trybu życia i dopasowanie do coraz nowocześniejszych metod leczenia. Obecnie dąży się do tego, by pacjenci jak najkrócej przebywali w szpitalu. Jednak bez względu na sposób leczenia, skutki uboczne obniżają jakość życia, a po długotrwałej walce trudno jest wrócić do funkcjonowania sprzed diagnozy.

Na każdym etapie leczenia onkologicznego można i warto rozmawiać z psychologiem, by oddzielić fakty od mitów, nazwać emocje i zadbać o komfort swój i najbliższych.

Webinar poprowadzi Barbara Jurkowska, psycholog, terapeuta Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Pani Barbara Jurkowska od dwóch lat praccuje na Oddziale Hematologii i Transplantacji Szpiku w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie.

Zgłoszenia przyjmujemy do 14 grudnia, godz: 9:00 w formularzu: https://forms.gle/fM84bR1shCvTAhJ69

 • 06 grudzień 2023
 • Questy

Podczas konferencji zobaczymy najpiękniejsze pieczęcie

Już w czwartek rozpocznie się dwudniowa konferencja podsumowująca projekt "Seniorzy Odkrywcy Lokalnych Skarbów". 80 uczestników-seniorów z różnych stron Polski przyjedzie do Krakowa. Przemierzą setki kilometrów (mamy uczestników z Augustowa, Białegostoku czy Redy!), by zapoznać się z wynikami projektu i innymi naszymi działaniami, a także spędzić czas w miłym gronie. Jedna z licznych atrakcji dostępna będzie dla szerszego grona. 7 grudnia w godzinach 17:30-18:30 zapraszamy do Hotelu Campanile South, ul. Łojasiewicza 2 w Krakowie, gdzie będziecie mogli podziwiać wystawę najpiękniejszych pieczęci questowych Questy - Wyprawy Odkrywców. Swoje zdobycze zaprezentuje Filvlin - questowicz, który ukończył 700 questów.
 • 22 listopad 2023
 • Seniorzy - Odkrywcy Lokalnych Skarbów

Odkryli na nowo Orzechowo

W Orzechowie seniorzy odkrywają lokalne skarby, a ukrywają ten, który jest nagrodą za ukończenie questu.

11 listopada seniorzy z Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów w Orzechowie i mieszkańcy Orzechowa zainaugurowali quest „Bystrzycki powraca. Spacer po Orzechowie”. Dzięki organizatorom inauguracji quest nabrał patriotycznego charakteru. Uczestnicy wydarzenia dumnie nosili biało-czerwone rozetki przygotowane na zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku i złożyli kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Pouczający spacer zakończony został prezentacją o organizacjach działających w Orzechowie w XX-leciu międzywojennym, a także wielkopolskim przysmakiem – rogalem świętomarcińskim od Koła Gospodyń Wiejskich.

Wycieczka była zwieńczeniem pracy w projekcie „Seniorzy Odkrywcy Lokalnych Skarbów”. Podczas warsztatów questowych prowadzonych przez Krzysztofa Florysa seniorzy raz jeszcze poznali swoją okolicę, a stworzony przez nich quest sprawi, że fascynującą historię wsi poznają teraz kolejni.

Z dobrych źródeł wiemy, że inauguracja przebiegła znakomicie – zagadki wymagały nieco główkowania, ale tym lepiej smakowało zdobycie skarbu, a i piesek, choć trochę zaskoczony zmianą trasy spaceru, bawił się znakomicie.

Dziękujemy Stowarzyszeniu Emerytów i Rencistów w Orzechowie i liderce seniorów pani Jadwidze Stefańskiej za wspaniały quest!

 • 19 listopad 2023
 • Questy

Inauguracja krowoderskiego questu

W sobotę, 25 listopada zapraszamy Was do urokliwej krakowskiej dzielnicy, by wspólnie zainaugurować quest „Spacer po starej Krowodrzy”.

Quest jest bezpłatną i bezobsługową grą terenową, która zwykły spacer przemieni w ekscytującą wyprawę. Podążając wyznaczoną przez tekst trasą, czytając fascynującą opowieść o przeszłości i teraźniejszości miejsca, a także rozwiązując zagadki, dotrzecie do ukrytego na końcu szlaku skarbu! Questować można na dwa sposoby – z ulotką lub aplikacją. W całej Polsce istnienie już ponad 850 questów, a kolejny z nich powstał w krakowskiej Krowodrzy.


Zapraszamy na inaugurację questu „Spacer po starej Krowodrzy”!

sobota, 25 listopada 2023 r.


Szkoła Podstawowa nr 36, ul. Mazowiecka 70, Kraków


W programie:

9:30 – uroczysta inauguracja questu „Spacer po starej Krowodrzy”

10:00 – 11:30 – konkurs na trasie questu „Spacer po starej Krowodrzy” (obowiązują zapisy!)

10:00 – 13:30 – warsztaty pieczątkarskie: Zrób własny skarb

14:00 – ogłoszenie wyników konkursu „Spacer po starej Krowodrzy” i wręczenie nagród


Ponadto:
stoisko Questy – Wyprawy Odkrywców, a na nim najciekawsze trasy w Małopolsce

kącik gier

poczęstunek

UWAGA! Osoby chętne do udziału w dodatkowej grze terenowej trasą questu proszone są o wypełnienie formularz zgłoszeniowego. W konkursie mogą wziąć udział osoba lub drużyna złożona max. z 5 osób. Minimum 10 minut przed deklarowaną w formularzu godziną należy udać się na stoisko „Questy – Wyprawy Odkrywców” w Szkole Podstawowej nr 36, ul. Mazowiecka 70 w Krakowie i zarejestrować swój udział w konkursie.

 

Regulamin konkursu - pobierz

Formularz zgłoszeniowy - wypełnij

 

Organizatorzy: Rada Dzielnicy V Krowodrza, Szkoła Podstawowa nr 36 w Krakowie, Fundacja Mapa Pasji.

 

Zadanie jest realizowane ze środków Rady Dzielnicy V Krowodrza.