Questy - Wyprawy Odkrywców

Image
Image

QUEST to edukacyjna gra terenowa, która łączy w sobie elementy zabawy i nauki, poszukiwań skarbu i radości odkrywania!

QUESTY – Wyprawy Odkrywców (z ang. quest – zadanie, zagadka) to gry terenowe polegające na poszukiwaniu skarbów. Nie wymagają one obsługi ani znakowania w terenie, dlatego, w odróżnieniu od podchodów lub gier miejskich, można w nie grać niemal w każdej chwili. Podstawą zabawy jest wędrówka trasą questu w terenie. Do zabawy wystarczy ulotka lub darmowa aplikacja mobilna Questy – Wyprawy Odkrywców. Ulotki są dostępne w wybranych punktach informacji turystycznej lub jako plik do pobrania ze strony internetowej questy.org.pl. Czytając wierszowane wskazówki, uczestnik podąża questem w terenie i poznaje sekrety danego miejsca. Na końcu drogi na odkrywców czeka „skarb” – pojemnik finałowy, a w nim pamiątkowa pieczątka i Księga Questu. Odcisk pieczęci i wpis do Księgi potwierdzają przebycie trasy. 

Portal questowy

www.questy.org.pl
service16

Na ogólnopolskim portalu questowym www.questy.org.pl udostępniamy blisko 500 questów w całej Polsce. Można je pobrać jako ulotkę pdf do wydruku lub skorzystać z bezpłatnej aplikacji mobilnej "Questy - Wyprawy Odkrywców" dla systemu Android i iOS. Konto użytkownika na portalu umożliwia m.in. zdobywanie ogólnopolskiej odznaki PTTK Questy - Wyprawy Odkrywców, udział w konkursach, przeglądanie pieczęci questów itp. 

Dlaczego Questy?

Życie to podróż, a sens podróżowania tkwi w ciągłym odkrywaniu i nowych spojrzeniach na to, co nas otacza. Prawdziwym odkrywaniu - nie jego symulacji przed ekranem komputera w ciemnym pokoju. Jak wielu młodych spędza w tej chwili czas wolny bez ruchu, słońca, świeżego powietrza, wciągnięta w gry, które nie rozwijają ich fizycznie i nie dają prawdziwej satysfakcji z osiągnięcia celu?

Stworzyliśmy questy, gry terenowe, aby dać ludziom skarb, którym jest przygoda. Aby była ona dostępna zawsze i bezpłatnie. Zależało nam, by grając, odkrywali najcenniejsze skarby skrywane przez otaczający świat. Dziedzictwo pokoleń, bezcenne dzieła natury i ludzkich rąk, których poznanie naprawdę wzbogaca. I żeby to wszystko miało atrakcyjną postać, by wciągnąć ich w przygodę, po którą intuicyjnie sięgają autorzy najbardziej pasjonujących opowieści - gdzie wierszowane zagadkowe strofy zmuszają bohatera, by dowiódł, że jest godzien posiąść tajemnicę.

Nie byliśmy sami - inspirował nas Amerykanin Steven Glazer, twórca światowego questingu, który udzielił nam licencji na rozwijanie questingu. Był to jednak dopiero początek naszej przygody.

Aplikacja mobilna "Questy - Wyprawy Odkrywców"
service16
Warsztaty tworzenia questów z lokalnymi społecznościami
service16

Warsztaty questowe

Questy tworzymy najczęściej z lokalnymi społecznościami - zarówno młodzieżą, jak dorosłymi i seniorami. Uczestnicy warsztatów dzielą się swoją wiedzą o danym miejscu, wspólnie projektują trasę questu, tworzą rymowane wskazówki, zagadki, rysunki i pieczęć. Odkrywają przy tym nowe informacje o swojej miejscowości, ale także własne talenty. Z racji swojego zaangażowania, stają się jednocześnie ambasadorami powstałej gry.