Skarby Górali spoza Podhala

Skarby Górali spoza Podhala

 

SkarbyGorali logo300

Lider projektu: Fundacja Mapa Pasji

Partnerzy:

  • Håskog (Norwegia)
  • Gminny Ośrodek Kultury w Łącku
  • Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Piwnicznej-Zdroju
  • Babiogórskie Centrum Kultury w Zawoi
  • Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej
  • Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju

Źródło finansowania: Projekt realizowany z dotacji programu Kultura finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG oraz przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Okres realizacji: 2022-2024

Koszt projektu: 493 860,20 EUR
Wartość dofinansowania: 419 716,83 EUR

Opis projektu:

Projekt „Skarby Górali spoza Podhala” jest wspólną inicjatywą Fundacji Mapa Pasji, 5 gminnych ośrodków kultury z południowej Małopolski (Łącko, Piwniczna-Zdrój, Krynica-Zdrój, Zawoja i Lipnica Wielka) i norweskiej firmy Håskog. Są to tereny o bogatym dziedzictwie kulturowym, które jednak wciąż jest mało znane nie tylko w świecie, ale nawet w samej Małopolsce. Każdy Polak wie, że górale są w Zakopanem. Wciąż jednak niewielu słyszało, że poza Podhalem są m.in. Górale Biali, Nadpopradzcy, Spiscy, Pienińscy, Babiogórscy, Orawscy i Kliszczacy. Realizowany w latach 2017-2020 projekt pt. „Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski” pozwolił na udokumentowanie niematerialnego dziedzictwa kulturowego tych terenów i stworzenie sieci 50 questów – edukacyjnych gier terenowych, które w atrakcyjny sposób o nim opowiadają (dostępne na portalu www.skarbygorali.pl i w aplikacji mobilnej „Skarby Górali”). To jednak dopiero początek.

Skarby Górali to pomysł na szeroko zakrojoną współpracę na rzecz upowszechnienia mniej znanej góralszczyzny spoza Podhala, przyciągnięcia nowej publiczności zainteresowanej dziedzictwem kulturowym i tworzenia warunków do rozwijania przedsiębiorczości kulturalnej. To, co każdy ośrodek kultury robił do tej pory sam, zyskuje o wiele większy zasięg i siłę oddziaływania dzięki synergii – odbiorca zainteresowany dziedzictwem Orawian, dowiaduje się od razu, że po sąsiedzku są Kliszczacy i Babiogórcy.

Dzięki wspólnemu kalendarzowi wydarzeń pod hasłem „Odkryj Skarby Górali spoza Podhala” odbiorca otrzymuje w jednym miejscu całą paletę wydarzeń – imprez folklorystycznych, nowych warsztatów wakacyjnych, pikników questowych i innych. Część z nich to wydarzenia organizowane od wielu lat, jednak wzbogacone o nowe elementy (teatr ze społecznością) i nie promowane nigdy wspólnie. Druga część to wydarzenia całkiem nowe, adresowane specjalnie do turystów (zwłaszcza dzieci i młodzieży) i angażujące ich jak nigdy wcześniej. Dzięki questom staną się oni aktywnymi odkrywcami, którzy samodzielnie odnajdują informacje i wiedzę o regionie poprzez zabawę w poszukiwanie skarbu. Questy mają już w całym kraju wiele tysięcy fanów stanowiących doskonałą grupę docelową dla promotorów góralskich skarbów.

Istotnym elementem projektu, poza poszerzaniem publiczności, jest także współpraca z norweską firmą Haskog, która pozwoli na międzynarodową wymianę doświadczeń dot. rozwijania przedsiębiorczości kulturalnej, współpracy z twórcami ludowymi i biznesem (zwłaszcza turystycznym), a także praktyczne testowanie oferty dla obcokrajowców. Łącznie w ramach projektu odbędzie się 6 dużych imprez folklorystycznych, 5 przedstawień „teatru ze społecznością”, 10 pikników questowych, 5 nowych cykli wakacyjnych wydarzeń (warsztatów, plenerów artystycznych, koncertów). Wydarzeniom tym towarzyszyć będzie intensywna promocja - publikacje w jęz. polskim i angielskim, spoty reklamowe, kampania w mediach społecznościowych i tradycyjnych, regionalne gadżety promujące projekt.

 

 Active citizens fund 300   MKiDN kolor

Data

06 sierpień 2022

Tagi

Aktualne, Questowe, Kulturowe, Międzynarodowe