Na pikniku z Płanetnikiem

Piknik „Tajemniczy Płanetnik” organizowany przez Babiogórskie Centrum Kultury w skansenie w Zawoi zgromadziło małych gości, lokalnych artystów i edukatorów, którzy wprowadzali dzieci w świat babiogórskiej sztuki ludowej, malując i tworząc kolorowe kwiaty z bibuły. Relizujac projekt "Skarby Górali spoza Podhala" zwracamy dużą uwagę edukację najmłodszych, poprzez zabawę i warsztaty artystyczne, przekazujemy wiedzę o różnych grupach górali.

Główny bohater spotkania – Płanetnik, postać z góralskich legend, która wzbudzała niegdyś grozę, wróżyła burze i gradobicia, gości skansenu potraktowała łaskawie. Drewniana instalacja przedstawiająca postać, została stworzona przez artystów land artu, a ubrana przez uczestników pikniku, którzy poznali przy tym kolejną z babiogórskich opowieści. Młodzi górale i odwiedzający Zawoję turyści uczyli się robić domowe masło, piekli moskale i próbowali regionalnych serów.

Projekt „Skarby Górali spoza Podhala” dofinansowany jest przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach programu EOG Kultura.