W furmańskich rękawicach

16 września, pomimo prażącego słońca, grube, wełniane rękawice były najbardziej pożądanym elementem garderoby. Górale Czarni świętowali pierwszą rocznicę wpisania tkactwa przestrzennego i tkania rękawic furmańskich na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Świętowali nie sami, dołączyli kuracjusze i turyści, questowicze przybyli na Piknik Questowy, a także my ze swoimi programami Questy – Wyprawy Odkrywców i Skarby Górali spoza Podhala.

Niewiele zabrakło i umiejętność tkania rękawic furmańskich zaginęłaby bezpowrotnie. Na szczęście ludzie pełni pasji, z którymi również my mamy przyjemność współpracować, zadbali, by tkactwo przestrzenne stało się jedną z wizytówek Górali Nadpopradzkich.

Oprócz zaopatrzenia się w ciepłe czapki i rękawiczki, uczestnicy mogli zobaczyć, jaką drogę przechodzi wełna, podejrzeć, mistrzynie przy pracy i pod ich kierunkiem samemu stworzyć małą czapeczkę i rękawiczkę. Nie zabrakło też questowych atrakcji. Pokaźna grupa pod kierunkiem przewodnika ukończyła quest „Spacer piwniczańskimi zdrojami”, by następnie zaopatrzyć się w kolejne góralskie questy na naszym stoisku. Promowaliśmy również projekt „Skarby Górali spoza Podhala” doceniony przez mieszkańców i kuracjuszy.

Wydarzenie zorganizował partner projektu „Skarby Górali spoza Podhala” Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Piwnicznej-Zdroju. Projekt dofinansowany jest przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach programu EOG Kultura.