Spotkanie u krynickich wód

To była prawdziwa gratka dla mieszkańców Krynicy-Zdroju i wypoczywających w uzdrowisku kuracjuszy! Wszystko za sprawą festiwalu „Spotkanie u Wód”, podczas którego Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju przybliżało kulturę Łemków i historię uzdrowiska. W sobotni wieczór Park Nitribitta zamienił się w scenę spektaklu teatru ze społecznością „Pamięć wody. Historia w żywych obrazach”. Płynęliśmy z nurtem wody przez skomplikowane dzieje miasta, poznając jej dawnych i obecnych mieszkańców oraz osoby, których losy związały się z Krynicą. Nie zabrakło postaci najsłynniejszych łemkowskich artystów Nikifora i Andy,ego Warhola czy węgierskiej śpiewaczki i żony Jana Kiepury Marty Eggerth. Niedzielne popołudnie umilał koncert muzyki łemkowskiej.

Spektakl „Pamięć wody. Historia w żywych obrazach”, który uświetnił festiwal  "Spotkanie u Wód" reżyserował Arkadiusz Ziętek, a pracowała nad nim ponad setka ochotników. Podczas wielotygodniowych przygotowań do występu zawiązały się nowe znajomości i przyjaźnie, w tym pozostali na tych terenach Łemkowie, a młodzi mieszkańcy Krynicy-Zdroju, którzy stanowili pokaźną grupę aktorów i tancerzy, lepiej poznali łemkowskie dziedzictwo miasteczka.

Fot. Miko Bała

Galerię obejrzycie Facebooku Skarby Górali.

Projekt "Skarby Górali spoza Podhala" realizowany jest z dotacji Programu Kultura finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG oraz przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.