Norwegowie w uzdrowiskach

Chwila relaksu na Marysinej Polanie, podziwiania malowniczej Orawy i podjadania przysmaków, umożliwiło naszym gościom z Norwegii nabranie sił, bowiem w kolejnych dniach czekały na nich aktywności, które mogłyby zmęczyć niejednego. Każdy z partnerów projektu „Skarby Górali spoza Podhala” przygotował ciekawe propozycje, chcąc pokazać gościom najlepsze atrakcje wyróżniające region. Na kolejne dni zaplanowaliśmy pobyt w małopolskich uzdrowiskach, które posiadają bardzo rozwiniętą ofertę turystyczną.

Wycieczka po przygotowana przez Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju obejmowała kultowe już przyjemności znane kuracjuszom, ale także elementy pozwalające na zagłębienie się w kulturę łemkowską. Norwescy podziwiali miasteczko z dołu, chadzając deptakiem i wstępując do Pijalni Głównej na degustację wód mineralnych, i z góry spoglądając na miasteczko ze ścieżki w koronach drzew i wieży widokowej. Duże wrażenie na gościach zrobiła historia i dziedzictwo Łemków, z którą zapoznali się w Muzeum Dziejów Tylicza, a także eksponaty muzeum ikon i prace Nikifora.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Piwnicznej-Zdroju zdecydował się na aktywne zwiedzanie, zabierając ekspertów ds. turystyki na rowerową wycieczkę. Trasa, choć pokonywana na rowerach elektrycznych, wymagała nieco wysiłku, który został jednak wynagrodzony przepięknymi widokami i wizytą w bacówce. Norwegowie zachwycili się ciepłymi, wełnianymi rękawicami furmańskimi, z których słyną Górale Czarni. Sami też coś niecoś utkali, uczestnicząc w warsztatach tkactwa przestrzennego.

Projekt „Skarby Górali spoza Podhala” w ramach, których badana jest oferta regionów skierowana do turystów zagranicznych, realizowany jest z dotacji Programu Kultura finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG oraz przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.