Łąckie jabłko dla Norwega

Ostatnim regionem biorącym udział w projekcie „Skarby Górali spoza Podhala”, który gościł grupę ekspertów ds. turystyki z Norwegii były ziemie Górali Białych. Gminny Ośrodek Kultury w Łącku zaprosił do amfiteatru na Jeżowej, by wspólnie radować się z udanych zbiorów. Święto Owocobrania jest jedną z największych imprez tego typu w Małopolsce, podczas której oprócz występów zespołów grających muzykę regionalną, odbywają się wystawy owoców czy prac twórców ludowych i rękodzieła. Goście spróbowali słynnych łąckich jabłek z góralską zieloną nutką i łąckiej śliwowicy, a wieczorem udali się do tłoczni, by zobaczyć, jak owoce zamieniają się w pyszny sok.

Pobyt w Polsce był dla Norwegów przyjemnością, ale też pracą. Grupa ekspertów badała ofertę turystyczną poszczególnych regionów, oceniając atrakcje w oparciu o obrane kryteria i zwracając uwagę na możliwość dostosowania atrakcji do turystów zagranicznych. Dzięki uzyskanym wynikom Gminny Ośrodek Kultury w Łącku, Babiogórskie Centrum Kultury w Zawoi, Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej, Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Piwnicznej-Zdroju oraz góralskie gminy otrzymają wskazówki, jak zmodyfikować lub poszerzyć ofertę turystyczną. Dzięki pracy norweskich ekspertów, region będzie mógł czerpać korzyści z przyjmowania turystów zagranicznych, nie tracąc swojej tożsamości i nie ulegając skomercjalizowaniu.

Projekt „Skarby Górali spoza Podhala” realizowany jest z dotacji Programu Kultura finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG oraz przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.