Konferencja "Skarby Górali spoza Podhala" (Kraków, 22-23.04.2024)

Serdecznie zapraszamy na konferencję podsumowującą projekt pt. „Skarby Górali spoza Podhala”, będący szeroko zakrojoną współpracą na rzecz upowszechnienia mniej znanej góralszczyzny spoza Podhala, przyciągnięcia nowej publiczności zainteresowanej dziedzictwem kulturowym i tworzenia warunków do rozwijania przedsiębiorczości kulturalnej.

W ramach projektu od listopada 2022 r. wspólnie z partnerami zrealizowaliśmy szereg działań edukacyjnych i promocyjnych m.in.

  • Odbyło się pięć nowatorskich przedstawień „teatru ze społecznością”,
  • Rozbudowany został portal i aplikacja mobilna „Skarby Górali” (www.skarbygorali.pl),
  • Powstał wspólny kalendarz najważniejszych wydarzeń „Skarbów Górali spoza Podhala”, Odbyły się pilotażowe wakacyjne warsztaty nt. tradycji góralskich dla turystów,
  • Odbyły się edukacyjne wizyty studyjne w Polsce i w Norwegii, przeglądy kolędnicze i warsztaty zespołów regionalnych, podczas których powstała wspólna pieśń „Skarby Górali”,
  • Został przeprowadzony konkurs na pamiątki góralskie wśród lokalnych twórców,
  • Questy z serii „Skarby Górali” (www.questy.org.pl) zostały sprawdzone i odnowione, a także przetłumaczone na języki obce (angielski i słowacki),
  • Wydane zostały rysunkowe mapy z opisem kluczowych atrakcji ważnych dla kultury konkretnej grupy górali (w języku polskim i angielskim),
  • Powstało 6 spotów filmowych promujących regiony Górali spoza Podhala,
  • Podjęte zostały działania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w kulturze (przeprowadzono badania ankietowe wśród turystów, nawiązano współpracę z lokalnym biznesem i in.)

Projekt „Skarby Górali spoza Podhala” jest wspólną inicjatywą Fundacji Mapa Pasji, 5 gminnych ośrodków kultury z południowej Małopolski (Łącko, Piwniczna-Zdrój, Krynica-Zdrój, Zawoja i Lipnica Wielka) i norweskiej firmy Håskog. Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu EOG Kultura. Stanowi on rozwinięcie realizowanego w latach 2017-2020 projektu pt. „Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski”, w ramach którego powstał portal www.skarbygorali.pl, seria publikacji oraz sieć 50 questów – edukacyjnych gier terenowych.

Zapraszamy na konferencję osoby zainteresowane kulturą Górali spoza Podhala, ale także metodami poszerzania publiczności i rozwijania przedsiębiorczości w oparciu o lokalne dziedzictwo kulturowe.

Konferencja jest bezpłatna. Organizator zapewnia noclegi dla osób dojeżdżających z daleka (szczegóły w formularzu zgłoszeniowym) i pełne wyżywienie. Dojazd we własnym zakresie. Aby zgłosić się na konferencję, należy wypełnić FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY najpóźniej do 5 kwietnia br. O przyjęciu na konferencję decydują informacje przedstawione w zgłoszeniach (NIE kolejność zgłoszeń). Potwierdzenia przyjęcia na konferencję prześlemy do 10.04.2024.

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt pod nr tel. 739 925 838 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..