Trzydniowe warsztaty Akademii Rzeczników Senioralnych

9 maja do Wisły zjechali seniorzy z 13 gmin w Polsce, aby uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez Krzysztofa Mantheya.

 "Odwaga i partnerstwo" - tak zatytułowane były zajęcia, które odbywały się w pensjonacie Zajazd Polski, a które prowadził znany i od dawna ceniony przez seniorów trener, konsultant i nauczyciel akademicki, od lat specjalizujący się w kompetencjach menedżerskich i przywódczych. Jego zadaniem była pomoc seniorom w pogłębieniu wiedzy, jak występować publicznie, dobrze organizując treść i przełamując wewnętrzne bariery, jak sprawniej działać, budować relacje i współpracować z innymi seniorami oraz lokalnym samorządem, a także jak zachęcać innych seniorów do aktywności. Elementem warsztatów były prezentacje dotyczące struktury wypowiedzi (wstęp, narracja, argumentacja, refutacja, zakończenie), prawidłowej oceny oczekiwań słuchaczy, generowania i porządkowania pomysłów, angażowania odbiorcy. 

Warsztaty miały charakter kreatywny, otwarty, luźny i twórczy, przekazując zarazem sporą dawkę wiedzy. Seniorzy pracowali wspólnie i w podgrupach, wykazując duże zaangażowanie i zainteresowanie charyzmatyczymi wykładami Krzysztofa Mantheya. Formuła warsztatów bardzo im się spodobała, czemu niejednokrotnie dawali wyraz, a ich treść - tak cenną dla osób działających publicznie - oceniali jako bardzo dla nich istotną. Efekty szkolenia były widoczne już podczas warsztatów, których elementem była praktyka wystąpień przed zgromadzonymi. 

Wydarzenie było także okazją do wzajemnego poznania się i wymiany doświadczeń w otoczeniu pięknych, górskich krajobrazów Wisły-Czarnego. Seniorzy mieli okazję wspólnie zwiedzić Wisłę Ciuchcią Martusią, odbyć wiele wieczornych rozmów o współpracy i działaniach z lokalnymi samorządami czy organizacjami. Wyjazd wzbogacił także zorganizowany przez nich wieczór poetycki, podczas którego recytowali swoje wiersze. Wydarzeniu towarzyszyła miła, refleksyjna atmosfera.

Seniorzy generalnie wysoko ocenili same warsztaty, organizację wydarzenia i sprawny transport, zorganizowany przez Grzegorza Juroszka z Biura Turystycznego WATRA z Wisły.

Dziękujemy uczestnikom za udział i ciężką pracę, która z pewnością przyniesie wymierne rezultaty w ich działalności w roli rzeczników senioralnych.

DSC 9612

280390951 143126211597471 1486665639403592927 n

DSC 9548

Projekt "E-włączenie seniorów" realizowany jest przez Fundację Mapa Pasji z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG. Więcej o projekcie można przeczytać TUTAJ

Active citizens fund logo