Rzecznicy senioralni w Miechowie i Krakowie

W dniach 5-7 października zorganizowaliśmy II spotkanie szkoleniowe wraz z wizytą studyjną dla grupy Rzeczników Senioralnych.

 

Na to wydarzenie zjechali seniorzy z 14 gmin uczestniczących w projekcie "E-włączenie seniorów", a także seniorzy z Mikołowa, u których gościliśmy podczas I spotkania i których zaprosiliśmy do udziału w drugim.

MIECHÓW

Spotkanie rozpoczęliśmy wspólnym obiadem w Karczmie Siedlisko, gdzie seniorzy nabrali sił do wizyty studyjnej w Miechowie. Spotkaliśmy się z burmistrzem Dariuszem Marczewskim oraz grupą lokalnych seniorów z Klubu Seniora, UTW i Rady Seniorów, a wydarzenie to koordynowała Magdalena Wilk, kierująca Referatem Spraw Społecznych, Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi w Urzędzie Gminy i Miasta.

Podczas pobytu w Miechowie zwiedziliśmy piękny Park Miejski oraz Bazylikę, a potem mieliśmy oficjalne spotkanie w Urzędzie Miasta, gdzie seniorzy z 15 gmin prezentowali swoje miejscowości, opowiadali o działaniach na rzecz seniorów, o współpracy, projektach itp. Nasi rzecznicy senioralni mogli posłużyć się wiedzą, jaką zdobyli podczas I spotkania szkoleniowego w Wiśle, gdzie przeszli szkolenie z wystąpień publicznych.

W spotkaniu brali udział między innymi Joanna Kaznowska i Małgorzata Kamińska z klubu seniora w Bełżycach, Maryla Łukasińska - koordynator ds. polityki senioralnej, osób z niepełnosprawnościami oraz kombatantów w Izabelinie, burmistrz Kęt Krzysztof Klęczar, Urszula Baczyńska-Śleziak - dyrektor wydziału rozwoju Urzędu Gminy w Kętach, Dorota Zawadzka - inspektor ds. promocji i rozwoju lokalnego Urzędu Gminy w Grodkowie, a nadto burmistrz Jordanowa Andrzej Malczewski. Specjalnymi gośćmi z gminy Mikołów były Elżbieta Słomka i Edyta Majchrzak.

Na koniec pierwszego dnia zostaliśmy zaproszeni na występ artystyczny zespołu senioralnego "Perła Miechowa" w Miechowskim Domu Seniora, a spotkanie zakończyliśmy wspólną kolacją w Restauracji VITa w Miechowie. Trzeba było pożegnać Miechów, z którego udaliśmy się do Krakowa, gdzie nasi rzecznicy senioralni spędzili dwa dni.

KRAKÓW

Pierwszy dzień w Krakowie rozpoczęliśmy od warsztatu integracyjnego poprowadzonego przez Magdę Sawicką z naszej fundacji. Było ciekawie i zabawnie, rzecznicy mogli się lepiej poznać i zaprezentować swoje działania w poszczególnych gminach. Dzielili się swoimi doświadczeniami, podpowiadali sobie nawzajem, co można zorganizować, a dodatkowo zaproponowali program wymiany doświadczeń i wzajemnych wizyt studyjnych.

Po obiedzie (który został przygotowany przez Spółdzielnię "Równość") rozpoczął się dwudniowy moduł szkoleniowy z Krzysztofem Mantheyem na temat technik negocjacyjnych. Zajęcia te koncentrowały się na kształtowaniu i rozwijaniu praktycznych umiejętności wykorzystania metod negocjacyjnych w rozwiązywaniu problemów i konfliktów. Uczestniczki i uczestnicy mieli okazję nauczyć się, jak negocjować zarówno z ludźmi, jak z organizacjami. Zapoznali się także z "ciemną stroną" negocjacji, to znaczy powszechnie stosowanymi technikami manipulacji i tak zwanymi "brudnymi chwytami”.

W trakcie pobytu w Krakowie mieliśmy także możliwość spędzenia wspólnie czasu - byliśmy w Teatrze Ludowym na spektaklu "Wstyd" (który w ciekawy sposób nawiązywał do tematyki szkolenia), a po przedstawieniu wzięliśmy udział w dodatkowym spotkaniu integracyjnym "Kraków wieczorową porą".

Seniorzy byli bardzo zadowoleni ze wszystkich modułów zorganizowanego spotkania - w ankietach zaznaczyli, że było to interesujące, wartościowe, inspirujące wydarzenie, które wzmocniło ich i dodało im odwagi do działań w swoich regionach. Uczstnicy podkreślali, że takie spotkania, szkolenia, warsztaty, wizyty studyjne są im bardzo potrzebne i oczywiście chcieliby, aby było ich więcej.

I tak się stanie! Przed nami bowiem szkolenia z edukacji cyfrowej dla pozostałych grup seniorów oraz spotkania szkoleniowe z wolontariatu senioralnego, a także współpracy z lokalnym samorządem i instytucjami w celu dostosowania usługi publicznych do potrzeb seniorów.

311039075 641486210712488 2628122556819974885 n

IMG 20221006 142059

DSC 3377

Projekt "E-włączenie seniorów" realizowany jest przez Fundację Mapa Pasji z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG. Więcej o projekcie można przeczytać TUTAJ

Active citizens fund logo