Przed nami kolejne ciekawy webinar z cyklu Otwartej Akademii Aktywnego Seniora. Kontynuujemy tematykę ostatniego spotkania, ale zapraszamy również osoby, których tydzień temu z nami nie było.

Czwartek, 25 stycznia 2024 r., godz. 10:00

Porozmawiamy o doświadczeniach bycia ofiarą przestępstwa. Jak ponownie zaufać światu?

Wielu z nas lub naszych najbliższych staje się ofiarami przestępstw. Trudne doświadczenia wiążą się z pojawianiem się niekomfortowych stanów od strachu, poczucia bezradności i osamotnienia po poważne traumy mające wpływ na nasze dalsze życie.

Jak się zachować w takiej sytuacji?
Jak pomóc sobie i tym, którzy takiej pomocy potrzebują?
Jak robić to skutecznie wspierać ofiary przestępstw?

Spotkanie poprowadzi pan Paweł Golonka, oficer policji w stanie spoczynku, negocjator i hipnoterapeuta. Pan Paweł od lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi niosącymi pomoc ofiarom przestępstw.

Aby wziąć udział w webinarze, należy wypełnić zgłoszenie:
https://forms.gle/Ze3yQ226mHyvGrjx8

Webinar jest realizowany w ramach projektu pt. "E-włączenie seniorów", dofinansowanego w ramach Program Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy.

Pierwszy w tym roku webinar Otwartej Akademii Aktywnego Seniora poświęcony będzie bezpieczeństwu. W czwartkowy poranek porozmawiamy o tym, jak nie stać się ofiarą przestępstwa.

Sprawcy przestępstw wykorzystują naszą niewiedzę lub to, że z wiekiem nasze reakcje stają się wolniejsze, a nasza wiedza o zmieniających się sposobach ich działania jest niewystarczająca. Przestępcy doskonale zdają sobie z tego sprawę i robią wszystko, aby osiągnąć swój cel. Zrozumienie tych mechanizmów pozwoli nam bezpieczniej poruszać się w naszym świecie.

Spotkanie poprowadzi pan Paweł Golonka - oficer policji w stanie spoczynku, negocjator i hipnoterapeuta.

Pan Paweł Golonka od lat prowadzi szkolenia dla służb i innych podmiotów oraz współpracuje z organizacjami pozarządowymi niosącymi pomoc ofiarom przestępstw, a już w najbliższy czwartek opowie seniorom, jak chronić się przed przestępstwami.

Zapraszamy 18.01.2024, godz. 10:00.

Webinar skierowany jest dla osób pow. 60 roku życia. Aby otrzymać link na spotkanie, należy zgłosić swój udział poprzez formularz - TUTAJ.

Webinar jest realizowany w ramach projektu pt. "E-włączenie seniorów", dofinansowanego w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy. 

wtorek, 19 grudzień 2023 14:49

Z kim zwiedzać Orzechowo?

Podczas konferencji "Seniorzy - Odkrywcy Lokalnych Skarbów" świętowaliśmy powstanie nowych questów. 

Jedną z tras, która powstawała na warsztatach questowych ze "Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów w Orzechowie" pojawiła się w Wielkopolsce. 

Seniorzy wyznaczyli na przewodnika filantropa Bolesława Bystrzyckiego, dziś nieco zapomnianego przesiębiorcy, który wywarł duży wpływ na rozwój Orzechowa. Po latach nieobecności wraca do wsi, a my z nim, słuchając jego opowieści o przeszłości i zachwycając się zmianami.

Quest "Bystrzycki powraca. Wycieczka po Orzechowie" znajdziecie na www.questy.org.pl i w aplikacji "Questy - Wyprawy Odkrywców". Jeśli wybieracie się w okolice Poznania, koniecznie zajrzyjcie do Orzechowa!

Projekt "Seniorzy - Odkrywcy Lokalnych Skarbów" współfinansowany jest ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025, edycja 2023.

Konferencja „Seniorzy – odkrywcy lokalnych skarbów” na długo zapisze się w historii Fundacji Mapa Pasji i pozostanie w pamięci uczestników spotkania. Wydarzenie, na którym zaprezentowaliśmy efekty projektu, było miejscem zawiązania się nowych znajomości między seniorami, zaprezentowania swojej działalności i narodzin ciekawych pomysłów. Nie możemy doczekać się ich realizacji!

Na naszym facebooku zobaczycie fotolerację z wydarzenia - TUTAJ.

Konferencja stanowiła podsumowanie projektu „Seniorzy – odkrywcy lokalnych skarbów” w ramach którego pracowaliśmy nad powstaniem questów z seniorami z 7 miejscowości. Z radością powitaliśmy uczestników warsztatów prowadzonych przez Krzysztofa Florysa, a które zaowocowały niesamowitymi trasami. Krzysztof Florys, Teresa Jóśk i Małgorzata Piętka wspomnieli o nich już na początku wydarzenia. Zaprosiliśmy również osoby, które korzystają z innych naszych projektach senioralnych, a także te, które stworzenie questu mają dopiero przed sobą. Tak różnorodne grono seniorów z całej Polski pozwoliło na wymianę doświadczeń.

Podczas panelu dyskusyjnego z Krzysztof Szustka z Fundacji Calamita, Grażyna Łańcucka z Kraina Rumianku, Małgorzata Piętka ze Stowarzyszenie Akademia Trzeciego Wieku w Kłobucku i Jolantą Pasierbek z Żorskiej Rady Seniorów rozmawialiśmy o tym, jak questy rozwijają seniorów i ich miejscowości. O pasji questowania opowiedział nasi goście specjalni – Monika Tylińska i Piotr Tyliński znani jako Filvlin i Mika, którzy przebyli już ponad 700 tras. Seniorzy bawili się podczas napisanego przez Filvlina questu okolicznościowego, a przywieziona przez gości wystawa najpiękniejszych pieczęci wzbudziła niemały podziw.

Ważną część konferencji stanowiły warsztaty tematyczne. Jak pozyskiwać fundusze na quest, wyjaśniała Anna Jarzębska. Podczas warsztatów z Krzysztof Florys i Krzysztof Szustka powstały pomysły na promocję miejscowości za pomocą questu. A gdy już powstanie quest, warto zadbać, by korzystano z niego również w aplikacji. Obsługi aplikacji „Questy – Wyprawy Odkrywców” uczyli Anna Kowalcze, Paulina Chojnacka, Julita Kwiatkowska i Paweł Ficek. Osoby zainteresowane edukacją cyfrową i tworzeniem dobrych usług publicznych dla seniorów skorzystały z warsztatów „E-włączenie seniorów” prowadzonych przez Karolina Koguciuk.

Wieczór oraz kolejny poranek należały do artystów! Podczas senioralnego przeglądu artystycznego śmialiśmy się z zabawnych wystąpień, śpiewaliśmy o eleganckim wieku czy dumaliśmy nad poezją. Drugi dzień rozpoczęliśmy od sesji „Otwarta przestrzeń”, dając uczestnikom możliwość na poprowadzenie inspirujących rozmów, prezentację rękodzieła czy warsztaty artystyczne. Panie pokazały nam przepiękne wyroby!

Kończąc konferencje zaprezentowaliśmy trwające projekty, kierowane do osób 60+ i nie tylko, jak „E-włączenie seniorów”, „Innowacyjne Metody Aktywizacji Seniorów”, „AgeinGreen” czy „Skarby Górali spoza Podhala”, a także wspomnieliśmy o już zakończonych, których pozytywne efekty wciąż obecne są w życiu seniorów. Chętnie wysłuchaliśmy wskazówek na temat dalszych projektów senioralnych.

Dziękujemy prelegentom, artystom występującym na Senioralnym Przeglądzie Artystycznym, prowadzącym warsztaty „Otwarta Przestrzeń” i wszystkim uczestnikom! Choć konferencja „Seniorzy – odkrywcy lokalnych skarbów” należy już do przeszłości, nie kończymy naszych działań na rzecz osób w wieku 60+. Seniorzy mają jeszcze wiele do odkrycia

Dzięki projektowi "Seniorzy - odkrywcy lokalnych skarbów" Questy - Wyprawy Odkrywców zyskały trasy w miejscowościach:

  • Laski (woj. mazowieckie)
  • Magdalenka (woj. mazowieckie)
  • Słupno (woj. mazowieckie)
  • Kłobuck (woj. śląskie)
  • Nietulisko (woj. świętokrzyskie)
  • Nielbark (woj. warmińsko-mazurskie)
  • Orzechowo (woj. wielkopolskie)

 Projekt współfinansowany jest ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025, edycja 2023.

Seniorów dotkniętych chorobą nowotworową i ich bliskich zapraszamy na kolejny webiar w ramach Akademii Aktywnego Seniora.

Tym razem będziemy rozmawiać o życiu po diagnozie chorobyn nowotworowej. Jak poradzić sobie z wiadomością o nowotworze? Jak dbać o stan psychiczny podczas leczenia i jak wrócić do pełni życia po przebytej chorobie?

Spotykamy się online 14 grudnia o godz. 16:00 na platformie ZOOM.

Choroby nowotworowe to choroby cywilizacyjne, które są z jednej strony co raz częstsze. Mimo tego towarzyszy im wiele mitów, które sprawiają, że za późno reagujemy na sygnały naszego organizmu.

Diagnoza choroby nowotworowej to szok dla pacjentów i ich najbliższych. Oznacza zmianę dotychczasowego trybu życia i dopasowanie do coraz nowocześniejszych metod leczenia. Obecnie dąży się do tego, by pacjenci jak najkrócej przebywali w szpitalu. Jednak bez względu na sposób leczenia, skutki uboczne obniżają jakość życia, a po długotrwałej walce trudno jest wrócić do funkcjonowania sprzed diagnozy.

Na każdym etapie leczenia onkologicznego można i warto rozmawiać z psychologiem, by oddzielić fakty od mitów, nazwać emocje i zadbać o komfort swój i najbliższych.

Webinar poprowadzi Barbara Jurkowska, psycholog, terapeuta Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Pani Barbara Jurkowska od dwóch lat praccuje na Oddziale Hematologii i Transplantacji Szpiku w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie.

Zgłoszenia przyjmujemy do 14 grudnia, godz: 9:00 w formularzu: https://forms.gle/fM84bR1shCvTAhJ69

Już w czwartek rozpocznie się dwudniowa konferencja podsumowująca projekt "Seniorzy Odkrywcy Lokalnych Skarbów". 80 uczestników-seniorów z różnych stron Polski przyjedzie do Krakowa. Przemierzą setki kilometrów (mamy uczestników z Augustowa, Białegostoku czy Redy!), by zapoznać się z wynikami projektu i innymi naszymi działaniami, a także spędzić czas w miłym gronie. Jedna z licznych atrakcji dostępna będzie dla szerszego grona. 7 grudnia w godzinach 17:30-18:30 zapraszamy do Hotelu Campanile South, ul. Łojasiewicza 2 w Krakowie, gdzie będziecie mogli podziwiać wystawę najpiękniejszych pieczęci questowych Questy - Wyprawy Odkrywców. Swoje zdobycze zaprezentuje Filvlin - questowicz, który ukończył 700 questów.
Dział: Questy
środa, 22 listopad 2023 13:14

Odkryli na nowo Orzechowo

W Orzechowie seniorzy odkrywają lokalne skarby, a ukrywają ten, który jest nagrodą za ukończenie questu.

11 listopada seniorzy z Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów w Orzechowie i mieszkańcy Orzechowa zainaugurowali quest „Bystrzycki powraca. Spacer po Orzechowie”. Dzięki organizatorom inauguracji quest nabrał patriotycznego charakteru. Uczestnicy wydarzenia dumnie nosili biało-czerwone rozetki przygotowane na zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku i złożyli kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Pouczający spacer zakończony został prezentacją o organizacjach działających w Orzechowie w XX-leciu międzywojennym, a także wielkopolskim przysmakiem – rogalem świętomarcińskim od Koła Gospodyń Wiejskich.

Wycieczka była zwieńczeniem pracy w projekcie „Seniorzy Odkrywcy Lokalnych Skarbów”. Podczas warsztatów questowych prowadzonych przez Krzysztofa Florysa seniorzy raz jeszcze poznali swoją okolicę, a stworzony przez nich quest sprawi, że fascynującą historię wsi poznają teraz kolejni.

Z dobrych źródeł wiemy, że inauguracja przebiegła znakomicie – zagadki wymagały nieco główkowania, ale tym lepiej smakowało zdobycie skarbu, a i piesek, choć trochę zaskoczony zmianą trasy spaceru, bawił się znakomicie.

Dziękujemy Stowarzyszeniu Emerytów i Rencistów w Orzechowie i liderce seniorów pani Jadwidze Stefańskiej za wspaniały quest!

Zapraszamy na ogólnopolską konferencję podsumowującą projekt „Seniorzy – odkrywcy lokalnych skarbów”.

7-8 grudnia 2023 r., Hotel Campanile South, Kraków


Zaprezentujemy doświadczenia seniorów z 7 miejscowości, którzy podjęli inicjatywę stworzenia na swoim terenie questu. Chcą pochwalić się efektami swojej pracy, wymienić doświadczenia i zainspirować do działania swoich rówieśników, a my razem z nimi! Zapraszamy na konferencję "Seniorzy odkrywcy lokalnych skarbów" kierowaną do osób powyżej 60 roku życia.


Uczestnicy konferencji również będą mogli pokazać swoją działalność:

  • artystyczną (senioralny przegląd artystyczny),
  • rękodzielniczą, promującą miejscowość i region (możliwość organizacji mini-warsztatów),
  • merytorycznej (stolik dyskusyjny).

Ponadto w programie:

  • warsztaty tematyczne o questach, m.in. czym są i jak zdobywać środki na ich tworzenie,
  • wspólne przejście krakowskiego questu,
  • prezentacja działań na rzecz seniorów realizowanych przez Fundację Mapa Pasji,
  • panel dyskusyjny.


Pokrywamy koszty udziału w konferencji (2 noclegi ze śniadaniem dla osób z miejscowości min. 100 km od Krakowa, 1 nocleg ze śniadaniem dla osób spoza aglomeracji Krakowa, wyżywienie, dojazd na miejsce – do wysokości kosztów biletów komunikacji publicznej).


W konferencji mogą wziąć udział osoby w wieku 60+, nie więcej niż 2 osoby z jednej gminy (w przypadku dużych miast nie więcej niż 2 osoby z jednej organizacji), zgłoszenia przyjmujemy do 20.11.2023, decyduje kolejność zgłoszeń, ale pierwszeństwo mają osoby uczestniczące w projektach Fundacji Mapa Pasji.


Formularz zgłoszeniowy - TUTAJ

Więcej informacji w zaproszeniu - TUTAJ

Program wydarzenia - TUTAJ


Do zobaczenia!

Pracujesz z seniorami lub sam jesteś w wieku 60+? Skorzystaj ze sprawdzonych, innowacyjnych metod stosowanych za granicą!

Zapraszamy na pierwszy webinar prezentujący międzynarodowy Projekt Innowacyjne metody aktywizacji seniorów (ITOSA).

Piątek, 10 listopada, godz: 10:00-11:00 na platformie ZOOM


Swoje siły połączyło 7 organizacji. Co nas napędza? W jaki sposób pracujemy na rzecz osób starszych? Opowiemy o narzędziu, które zgromadzi liczne kursy i 12 innowacyjnych metod wykorzystywanych w pracy z seniorami przez europejskie organizacje.
Zapraszamy edukatorów seniorów, NGO, reprezentantów lokalnych społeczności, instytucji kultury i samorządów, a także same osoby w wieku 60+ lub ich bliskich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o nowych metodach aktywizacji seniorów.

Wypełnij zgłoszenie - TUTAJ
i czekaj na link do spotkania.

Zgłoszenia przyjmujemy do piątku do godz. 8:30.

Lider projektu jest Fundacja Mapa Pasji, a partnerują jej Istituto per Servizi di Ricovero e Assistenza agli Anziani (Włochy), Institut Antona Trstenjaka (Słowenia), A & A Emphasys Interactive Solutions Ltd (Cypr), Inter Art Foundation (Bułgaria), Centar za Drustveno Ekonomski Razvoj Udruzenje (Serbia) i Fundacja Rozwoju przez Całe Życie (Polska).

Źródło finansowania: Erasmus +

Do zobaczenia!

poniedziałek, 06 listopad 2023 10:12

Kęty i Grodków gminami przyjaznymi seniorom

Kontynuujemy projekt „E-włączenie seniorów” i mamy pierwsze wypracowane dokumenty!

Podczas trzecich spotkań w Kętach i Grodkowie pracowaliśmy nad ulotkami i rekomendacjami dla gmin, które pozwolą na dostosowanie usług publicznych do potrzeb i możliwości osób starszych.

Samorządy i realizowane przez nich usługi powinny być szeroko dostępne również dla seniorów. Co należy poprawić i jakie rozwiązania wprowadzić, by seniorzy mogli w pełni korzystać z usług publicznych, wskazują uczestnicy naszego projektu. Ich wskazówki znajdą się w rekomendacjach dla gmin.

Projekt „E-włączenie seniorów” realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.