Paulina

Paulina

wtorek, 17 czerwiec 2025 10:40

Co słychać w projekcie ITOSA?

Projekt ITOSA - Innowacyjne Metody Aktywizacji Seniorów to międzynarodowa inicjatywa, w ramach której rozwijamy wiedzę i doświadczenie edukatorów osób dorosłych. Więcej o projekcie i prowadzonych w ostatnich miesiącach działaniach przeczytacie w newsletterze.

 

wtorek, 17 czerwiec 2025 10:30

Ekologicznie w Tarnowie

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak nasze codzienne decyzje wpływają na stan naszej planety? Odpowiedź na to pytanie poznali uczestnicy ekologicznych warsztatów prowadzonych przez Fundację Mapa Pasji w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie. 

Spotkanie odbyło się w ramach międzynarodowego projektu Ageingreen, którego celem jest zwiększanie świadomości na temat zmian klimatycznych i budowanie poczucia sprawczości wśród różnych grup społecznych, w tym szczególnie wśród seniorów i młodzieży. Wierzymy, że każdy niezależnie od wieku może mieć realny wpływ na opóźnienie postępujących zmian klimatu.

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się, jak wiele ekologicznych decyzji podejmujemy każdego dnia. Rozmawialiśmy o naszych nawykach żywieniowych,. To, co wybieramy do jedzenia, ma ogromne znaczenie dla stanu naszej planety. Uczyliśmy, jak sięgać po produkty lokalne i sezonowe, których w Małopolsce nie brakuje – to prosty sposób, by zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z transportem żywności z odległych zakątków świata.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się część warsztatów poświęcona śladom węglowym. Uczestnicy, korzystając z dostępnych w Internecie narzędzi, mogli samodzielnie obliczyć, jaki wpływ na klimat mają ich codzienne nawyki.

Źródło finansowania: Erasmus Plus

Realizuj swoje pasje w Fundacji Mapa Pasji! Dołącz do naszego Zespołu!

Misją Fundacji Mapa Pasji jest odkrywanie lokalnych skarbów. Wierzymy, że każde miejsce jest wyjątkowe dzięki ludziom z pasją, którzy tworzą jego kulturę, troszczą się o historię i przyrodę oraz aktywnie działają na rzecz jego rozwoju. Misję Fundacji realizujemy poprzez nasze programy:

  • Questy - Wyprawy Odkrywców (questy.org.pl),
  • Skarby Górali (skarbygorali.pl)
  • projekty edukacyjne Erasmus+ kierowane do różnych grup (m.in. seniorów i rodziców).

Szukamy osoby na stanowisko Specjalisty / Specjalistki ds. promocji i komunikacji.

Co będzie Twoim zadaniem?

  • Prowadzenie działań promocyjnych w szerokim zakresie tematycznym (Skarby Górali, Questy - Wyprawy Odkrywców, aktywizacja seniorów, projekty edukacyjne), w tym:
    • planowanie działań i kampanii promocyjnych,
    • prowadzenie stron na Facebooku / Instagramie - tworzenie postów, odpowiadanie na komentarze itp.
    • publikowanie aktualności na stronach internetowych Fundacji, zarządzanie treściami stałymi,
    • Współpraca z mediami, w szczególności tworzenie i rozsyłanie informacji prasowych, pozyskiwanie patronatów medialnych,
    • Realizacja płatnych kampanii reklamowych w mediach społecznościowych i poprzez Google Adwords,
    • Przygotowanie i wysyłka newsletterów / mailingu okolicznościowego;
  • Komunikacja z odbiorcami programów Fundacji w mediach społecznościowych (Messenger, grupy tematyczne);
  • Stała komunikacja i współpraca z partnerami i uczestnikami projektów na poziomie krajowym i międzynarodowym,
  • Wsparcie w organizacji wybranych wydarzeń tematycznych, w szczególności konferencji, seminariów podsumowujących rezultaty projektów;
  • Przygotowywanie / gromadzenie dokumentacji projektowej.

Czego oczekujemy?

  • Co najmniej 2-letniego doświadczenia w prowadzeniu działań promocyjnych (mile widziane doświadczenie pracy w organizacji pozarządowej);
  • Lekkiego pióra, które będzie potrzebne do tworzenia tekstów informacyjnych i promocyjnych,
  • Wiedzy na temat funkcjonowania mediów społecznościowych i tradycyjnych;
  • Co najmniej podstawowych umiejętności graficznych (przygotowanie grafik promocyjnych, znajomość zasad identyfikacji wizualnej);
  • Komunikatywności, samodzielności i odpowiedzialności;
  • Gotowości do jedno- lub kilkudniowych podróży krajowych i/lub zagranicznych;
  • Zaangażowania w wykonywaną pracę, chęci uczenia się i gotowości na nowe wyzwania;
  • Mile widziane zaawansowane umiejętności graficzne (obsługa pakietu Adobe),
  • Mile widziane prawo jazdy kategorii B;
  • Mile widziane umiejętności w zakresie fotografowania, filmowania (w tym z użyciem drona) i tworzenia krótkich materiałów filmowych (rolek),
  • Mile widziana dobra znajomość języka angielskiego w mowie i w piśmie.

Oferujemy:

  • Umowę o pracę na pełny etat od 1.07.2025 lub od 1.08.2025 (3-miesięczy okres próbny, następnie umowa do XII 2025 z możliwością przedłużenia);
  • Udział w ciekawych projektach krajowych i międzynarodowych;
  • Pracę w niewielkim, dynamicznym zespole pasjonatów, w miłej atmosferze;
  • Możliwość realizacji własnych pomysłów i inicjatyw związanych z misją Fundacji;
  • Szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne;
  • Elastyczne godziny pracy i możliwość częściowej pracy zdalnej;
  • Pracę w biurze w Krakowie;
  • Wynagrodzenie od 4000 zł do 5200 zł netto w zależności od kompetencji i doświadczenia.

CV i list motywacyjny prosimy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. najpóźniej do 23.06.2025.

Tworzymy przestrzeń współpracy dla organizacji pozarządowych, które wykorzystują questy do animowania lokalnych społeczności, edukacji i promocji walorów swoich miejscowości.

Zapraszamy na webinar pt. „Zaprojektujmy sieć NGO działających w oparciu o questy. Porozmawiajmy!”

Środa, 25 czerwca 2025 r., godz. 18:00

Zapisy - TUTAJ

Spotkanie kierujemy do przedstawicieli organizacji z mniejszych miejscowości (fundacji, stowarzyszeń, KGW, LGD, LOT),

  • którzy opiekują się questem,
  • koordynują grupę questów,
  • tworzą właśnie swój pierwszy quest,
  • lub ukończyli szkolenie dla Animatorów Questów.

Porozmawiamy o potrzebach organizacji, nowych możliwościach, które dają gry terenowe, i planach na stworzenie sieci NGO działających w oparciu o questy.

Przypominamy również, że wciąż można korzystać z bezpłatnego doradztwa questowego dla organizacji pozarządowych. W ramach projektu stworzymy również nowe questy, a także pomożemy w organizacji wydarzenia promującego istniejące już questy.

Webinar odbywa się w ramach projektu pt. "Questy - narzędzie aktywizacji dla lokalnych organizacji", sfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NoweFIO na lata 2021-2030.

poniedziałek, 26 maj 2025 11:46

Co nowego w Ageingreen? Newsletter

Seniorzy wiedzą o zmianach klimatu coraz więcej, a z każdym dniem trwania projektu "Ageingreen" chętniej podejmują codzienne decyzje, które pomagają chronić nasze środowisko. W zwiększeniu świadomości na temat konieczności dbania o naturę pomagają przyrodnicze questy, które powstają w krajach partnerów. Zapraszamy do zapoznania się z 3 numerem newslettera projektu "Ageingreen" - międzynarodowej inicjatywy na rzecz edukacji seniorów. 

piątek, 23 maj 2025 11:15

Zielone testowanie w Lesie Wolskim

Jesienią wspólnie z partnerami międzynarodowych projektów ITOSA – Innowacyjne Metody Aktywizacji Seniorów oraz Ageingreen pracowaliśmy nad questem w krakowskim Lesie Wolskim. Uczestnicy warsztatów tworzenia questu, którzy będą wykorzystywać naszą metodę do pracy z seniorami w swoich krajach, dowiedzieli się też, jak ważnym elementem przygotowania trasy jest sprawdzenie gotowej trasy.

Nadszedł moment, by przetestować stworzony przez edukatorów seniorów quest! Jako pierwsi na trasę questu „Zielony skarb Krakowa” wybrali się polscy seniorzy, sprawdzając dokładnie każdą zagadkę. Udało się! Quest doprowadził ich do miejsca, w którym już za chwilę ukryjemy skarb, wszystkie zagadki zostały poprawnie rozwiązane, a sam spacer był dla seniorów okazją do spędzenia czasu we wspólnym gronie.

Quest zostanie zainangurowany w już 7 czerwca w Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”.

Źródło finansowania: Erasmus Plus

Zapraszamy organizacje pozarządowe (KGW, stowarzyszenia, fundacje i inne) na webinar pt. Wzorowy opiekun questu - czyli kto? Porozmawiajmy! 

 

13 maja 2025, godz. 18:00

Zgłoszenia - TUTAJ


Podczas webinaru przedstawimy naszą propozycję na uhonorowanie wzorowych opiekunów questów. Chętnie wysłuchamy Waszych opinii i pomysłów, ponieważ sieć organizacji pozarządowych korzystających z questów w swojej działalności tworzymy wspólnie z Wami i dla Was. Porozmawiamy też o zasadach certyfikacji i korzyściach, jakie nieść będzie posiadanie certyfikatu wzorowego opiekuna questów.

Jeśli jeszcze nie znacie questów, podczas webinaru dowiecie się, czym są gry terenowe i jak wykorzystać je w ra mieszkańców, edukacji i chronieniu dziedzictwa kulturowego Waszych miejscowości.

Webinar poprowadzą Fundacja Calamita i Fundacja Mapa Pasji – twórcy największego programu bezpłatnych gier terenowych w Polsce Questy – Wyprawy Odkrywców, który liczy ponad 1000 questów.


Organizacje pozarządowe biorące udział w webinarze mają szansę na otrzymanie nowego questu w swojej miejscowości lub zorganizowanie wydarzenia promującego quest.

Webinar odbywa się w ramach projektu pt. "Questy - narzędzie aktywizacji dla lokalnych organizacji", sfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NoweFIO na lata 2021-2030.

środa, 09 kwiecień 2025 13:53

W poszukiwaniu inspiracji w Słowenii

Fundacja Mapa Pasji oraz edukatorki z Babiogórskiego Centrum Kultury i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Piwnicznej-Zdroju miały okazję uczestniczyć w wyjątkowym spotkaniu w sercu Słowenii. W dniach 2–4 kwietnia w Lubljanie odbyły się międzynarodowe warsztaty dla edukatorów seniorów organizowane w ramach projektu ITOSA – Innowacyjne Metody Aktywizacji Seniorów.

Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli organizacji działających na rzecz osób starszych z pięciu krajów europejskich, które uczestniczą w projekcie ITOSA. Celem spotkania była wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w pracy z seniorami oraz poznanie nowych metod, które mogą pomóc jeszcze skuteczniej angażować i wspierać osoby starsze.

Jednym z głównych punktów warsztatów było zaprezentowanie autorskiej metody słoweńskiego Inštitutu Antona Trstenjaka – IAT, czyli „In-group social learning”. To metoda, które zakłada, że najlepszym źródłem wiedzy i rozwoju są sami uczestnicy. Spotkania oparte są na pogłębionych rozmowach i wymianie doświadczeń między seniorami. Dzięki temu osoby starsze nie tylko dzielą się swoim bogatym życiem i refleksjami, ale też uczą się od siebie nawzajem, budując trwałe więzi społeczne i wzmacniając swoje poczucie wartości.

Drugą zaprezentowaną metodą były tzw. „wymianki”, czyli inicjatywy lokalne, w ramach których uczestnicy wymieniają się używanymi przedmiotami lub nadwyżkami warzyw i owoców z domowych ogrodów. To rozwiązanie – proste, a zarazem niezwykle skuteczne – promuje zrównoważony styl życia, wzmacnia lokalne wspólnoty i przeciwdziała samotności, która bywa częstym doświadczeniem osób starszych.

Integralną częścią warsztatów był również quest po urokliwych zakątkach Lubljany. Tym razem quest miał jednak wyjątkowy charakter – oprócz odkrywania historii i architektury miasta, uczestnicy poznawali także ekologiczne rozwiązania funkcjonujące w mieście. Była to doskonała okazja, by pokazać, jak gry terenowe mogą łączyć edukację przyrodniczą z aktywnością fizyczną.

Quest został przygotowany w ramach projektu AgeinGreen, w którym Fundacja Mapa Pasji dzieli  swoją wiedzą na temat tworzenia i wykorzystywania gier terenowych edukacji klimatycznej. Narzędzie, które od lat rozwijamy w Polsce, zyskuje uznanie również poza granicami kraju i znajduje zastosowanie w pracy z seniorami.

Udział w warsztatach w Lubljanie to kolejny krok na drodze wykorzystywania nowych angażujących form aktywizacji seniorów. Co istotne, efektem pracy zespołów projektowych będzie kurs e-learningowy, który zawierać będzie aż 13 sprawdzonych metod aktywizacji seniorów. Kurs będzie  dostępny bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych – zarówno edukatorów seniorów, animatorów kultury, jak i instytucji pracujących z osobami starszymi, a także samych seniorów.

Projekt ITOSA - Innowacyjne Metody Aktywizacji Seniorów finansowany jest ze środków Erasmus Plus. 

Serdecznie zapraszamy na webinar pt. "Organizacja pozarządowa jako opiekun questu – inspiracje, doświadczenia, korzyści", który odbędzie się 31.03.2025, godz. 18:00

Quest to bezobsługowa i zawsze dostępna edukacyjna gra terenowa. Zadaniem gracza jest rozwiązywanie zagadek ukrytych w przestrzeni i szukanie drogi do skarbu. Questy są z powodzeniem wykorzystywane do edukacji przyrodniczej, historycznej i kulturowej, aktywizacji mieszkańców, w tym seniorów i młodzieży, a także promocji dziedzictwa i walorów przyrodniczych regionu.

Naucz się, jak wykorzystać ich potencjał!

Na webinar 31.03.2025 o godz. 18:00 zapraszamy przedstawicieli i przedstawicielki organizacji pozarządowych, które opiekują się questami lub mają questy w swojej okolicy i chcą wykorzystać je do rozwoju i promocji swojej miejscowości, a także organizacje, które chciałyby, by taka gra powstała w ich miejscowości. Szczególnie serdecznie zapraszamy organizacje ze wsi i małych miast, takie jak Koła Gospodyń Wiejskich, fundacje i stowarzyszenia.

Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia - zapisy.

Podczas webinaru pokażemy inspirujące przykłady, jak questy przyczyniają się rozwoju przedsiębiorczości, turystyki, aktywizacji mieszkańców i edukacji o lokalnym dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym. Opowiemy także o powstającej sieci organizacji działających w oparciu o questy, do której będzie można już niebawem przystąpić. Spotkanie potrwa ok. półtorej godziny.

Webinar odbywa się w ramach projektu pt. "Questy - narzędzie aktywizacji dla lokalnych organizacji", w ramach projektu powstanie 10 questów (być może u Ciebie!), zostanie zorganizowanych 10 wydarzeń promujących questy, a także powstanie sieć organizacji, które wykorzystują w swoich działaniach gry terenowe.

Projekt sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NoweFIO na lata 2021-2030.

czwartek, 13 marzec 2025 11:08

Seniorzy z Miechowa uzupełnią Wikipedię

Kościół św. Barbary w Miechowie, park miejski czy lokalne miechowskie organizacje to hasła, których próżno szukać w Wikipedii. Projekt ITOSA – Innowacyjne Metody Aktywizacji Seniorów zainspirował seniorów z Miechowa do uzupełnienia informacji w największej encyklopedii świata.

12 marca przeprowadziliśmy pilotażowe warsztaty dla seniorów „Jak wykorzystać Wikipedię na rzecz lokalnej społeczności?”. Seniorzy sprawdzili, co dziś Internet mówi o ich mieście i jakich informacji wciąż jeszcze brakuje.

Takie warsztaty od lat przeprowadza Centar za društveno ekonomski razvoj z Serbii – jedna z organizacji partnerskich projektu ITOSA – Innowacyjne Metody Aktywizacji Seniorów. Metoda ta sprawdza się w pracy z seniorami, aktywizując uczestników, poszerzając ich wiedzę oraz przynosząc korzyści dla nauki i kultury.

Te i pozostałe 11 metod aktywizacji seniorów, które wykorzystują uczestnicy projektu ITOSA, będą udostępnione szerszemu gronu w formie przygotowanych przez nas bezpłatnych kursów online. Dzięki temu każda organizacja, dom opieki, uniwersytet trzeciego wieku pozna możliwości aktywizacji seniorów.

Źródło finansowania: Erasmus+